Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP: Kurs akcji Lotosu będzie rósł

0
Podziel się:

Skarb Państwa oczekuje, że w dłuższym terminie kurs akcji Grupy Lotos ustabilizuje się na wyższym poziomie. Minister Skarbu ocenia pozytywnie decyzję Nafty Polskiej o nie sprzedawaniu akcji serii A Lotosu razem z serią B.

"Nafta Polska nie sprzedała akcji i patrząc na rozwój sytuacji rynkowej wydaje mi się, że zrobiliśmy dobrze czekając na okres, kiedy inwestycje ruszą i cena ustabilizuje się" - powiedział Socha dziennikarzom.

Na otwarciu akcje serii A Grupy Lotos wzrosły o 10,2 proc. do 32 zł, a prawa do akcji serii B gdańskiej spółki kosztowały 31,40 zł, czyli 8,2 proc. więcej niż wynosiła cena emisyjna podczas niedawnej oferty publicznej.

"Cieszymy się z debiutu, kupując akcje inwestorzy zaakceptowali program inwestycyjny Grupy Lotos opiewający na 5,3 mld zł" - powiedział w trakcie debiutu prezes spółki Paweł Olechnowicz.

W pierwszych dwóch minutach handlu wartość obrotów prawa do akcji Grupy Lotos przekroczyła 80 mln zł, a akcjami 20 mln zł.

Jak poinformował prezes GPW Wiesław Rozłucki przed otwarciem złożono ponad 5.000 zleceń na akcje Lotosu, na otwarciu zawarto zaś 1.182 transakcje na 1,3 mln akcji. Obroty na otwarciu wyniosły 84 mln zł.

O 12.25 za jedno PDA oraz akcję Lotosu płacono po 30,40 zł po wzroście o 4,8 proc.

Pytani przez PAP analitycy spodziewali się, że w debiucie prawa do akcji serii B Lotosu wzrosną do 30-31 zł.

Z emisji 35 mln akcji serii B Grupa Lotos uzyskała 1,015 mld zł.

Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych zakończyły się 96,6-proc. redukcją zleceń. Inwestorzy indywidualni objęli 8,8 mln akcji.

Inwestorzy złożyli łącznie 31 tys. 763 zapisów na akcje serii B, z czego 31 tys. 646 w transzy inwestorów indywidualnych oraz 117 w transzy inwestorów instytucjonalnych.

W trakcie budowy księgi popytu inwestorzy instytucjonalni zgłosili popyt na 86,2 mln akcji Grupy Lotos. Objęli oni łącznie 26,2 mln akcji serii B, z czego 16,5 mln przypadło instytucjom krajowym, a 9,7 mln zagranicznym.

Do obrotu giełdowego dopuszczono także 58.229.340 akcji imiennych serii A i 20.470.660 akcji serii A.

Nafta Polska zdecydowała do końca XI nie sprzedawać akcji z posiadanego pakietu 8,916 mln akcji serii A.

Jak powiedział w środę w wywiadzie dla PAP wiceminister Skarbu Państwa Krzysztof Żyndul, priorytetem nie była sprzedaż akcji należących do Nafty, a pozyskanie środków dla spółki, a pakiet Nafty Polskiej może być "interesujący przy dalszym procesie prywatyzacji związanym z wyborem inwestora strategicznego."

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)