Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSP zakończył prywatyzację Taurona

0
Podziel się

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało we wtorek 11,9 proc. akcji Tauron Polska Energia po cenie 6,15 zł za akcję

MSP zakończył prywatyzację Taurona
(kprm.gov.pl)
bDXQqCDF

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało we wtorek 11,9 proc. akcji Tauron Polska Energia po cenie 6,15 zł za akcję, kończąc tym samym proces prywatyzacji spółki. Kwota transakcji wyniosła blisko 1,3 mld zł. MSP nie planuje dalszej sprzedaży akcji Taurona - poinformowało MSP na stronie internetowej.

_ Transakcja realizowana była w formule budowania przyspieszonej księgi popytu i wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z szesnastu krajów, z trzech kontynentów. Globalna sprzedaż akcji Taurona jest kolejną transakcją świadczącą o wiodącej roli GPW, jako regionalnego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej _ - podał resort.

_ Wszystkie cele związane z prywatyzacją spółki zostały osiągnięte, po wczorajszej transakcji Skarb Państwa nie planuje dalszych sprzedaży akcji Taurona. Niespełna dziewięć miesięcy po debiucie publicznym, jest on jednym z filarów polskiego rynku kapitałowego i jedną z najbardziej płynnych spółek indeksu WIG20 _ - napisano.

bDXQqCDH

MSP podało też, że w transakcji uczestniczyli inwestorzy finansowi między innymi z Bliskiego Wschodu, Wielkiej Brytanii, Europy Środkowo-Wschodniej, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych, a budowa księgi zakończyła się znaczną nadsubskrypcją. 30 proc. popytu zgłosili inwestorzy zagraniczni, a 70 proc. krajowi.

_ Tak znaczący udział krajowego kapitału wskazuje na znaczne możliwości polskich rynków kapitałowych. Z kolei międzynarodowe zainteresowanie akcjami dużej grupy energetycznej jest przykładem atrakcyjności polskiej gospodarki, a szczególnie sektora energetycznego _ - napisano.

MSP podało, że Skarb Państwa pozostaje właścicielem 30 proc. akcji spółki i w razie potrzeby umożliwi to podniesienie kapitału o 20 proc. - zapewniając Skarbowi Państwa zachowanie pakietu minimum 25 proc. akcji, pozwalającego na utrzymanie władztwa korporacyjnego.

_ Proces sprzedaży 11,9 proc. akcji Taurona to jedna z większych transakcji w skali całego regionu. Blisko 1,3 mld zł wpływów ze sprzedaży akcji czynią tę transakcję jedną z największych sprzedaży w formule budowania przyśpieszonej księgi popytu w historii polskich rynków kapitałowych, a kwotę tę uzyskano w ciągu jednego tylko dnia od rozpoczęcia transakcji. Była to również jedna ze znaczących operacji finansowych w relacji do średniego dziennego obrotu akcjami Spółki - wolumen transakcji odpowiadał dwumiesięcznemu średniemu wolumenowi obrotów _ - podał resort.

bDXQqCDN

_ Rekordem jest wyjątkowo niskie dyskonto osiągnięte przez Skarb Państwa w transakcjach o podobnej formule. Dyskonto w odniesieniu do ceny zamknięcia z dnia poprzedzającego transakcję wyniosło 3,8 proc. i było jednym z najniższych dyskont osiągniętych przez Skarb Państwa w formule budowania przyspieszonej księgi popytu od czasu rozpoczęcia transformacji ustrojowej _ - podano.

bDXQqCEi
msp
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)