Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Na GPW szukaj okazji

Fot. H-Gall/iStockphoto

Indeksy giełdowe w tym roku mogą nie zachwycić swoim wzrostem. Okazji do zakupów nie powinno jednak zabraknąć.

Zdaniem Krzysztofa Grzegorka, prezesa BZ WBK AIB Asset Management elementy strategii inwestycyjnej powinny być stałe, jeżeli zamierzamy uzyskać odpowiednio wysoką stopę zwrotu w dłuższym okresie czasu.

Za wszystkimi akcjami stoją konkretne firmy. Trzeba je znać, analizować ich sytuację. Jeden z najbardziej znanych zarządzających funduszami akcji Peter Lynch powiedział, że jeżeli przeanalizujesz sytuację 10 przedsiębiorstw , to znajdziesz jedno, w którym sytuacja wygląda lepiej od przewidywań rynku - mówi Money.pl, Krzysztof Grzegorek.

Jego zdaniem inwestor powinien unikać modnych spółek z modnych branż. Jako przykład mogę podać fakt, że zaczęliśmy wychodzić z branży budowlanej. Dużo się pisze i mówi o wielkich kontraktach m.in. infrastrukturalnych, ale jak się przyjrzymy marżom w tym segmencie, to niestety one spadają - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

Według niego niektóre spółki z branży energetycznej jak i detalicznej wydają się całkiem interesujące. W tym roku również spółki z branży mediowej powinny się lepiej zachowywać - dodaje

Grzegorek uważa, że dobry inwestor nie powinien również ulegać plotkom i gorącym newsom, lecz rzetelnie zajmować się analizą poszczególnych spółek jak i badać otoczenie firmy w jakiej ona działa. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, co pozwoli spółce poprawić zyski mocniej niż wynosi średnia na rynku - dodaje.

Inwestycja długoterminowa nie oznacza jednak, że należy raz zakupiony pakiet akcji trzymać przez kilka lat, nie zależnie od tego co się w tym czasie wydarzy.

Trzeba dobrze dobrać portfel spółek i dbać o ten ,,ogródek". Spółki co trzy miesiąca publikują wyniki finansowe i jeżeli widzimy, że zmierzają one w złym kierunku, to rozważamy ich sprzedaż. Nie kierować się zasadą kupić i zapomnieć" - podpowiada Grzegorek

Oferty Skarbu Państwa

W tym roku Skarb Państwa planuje sprzedaż akcji bardzo wielu spółek. Największą grupę stanowią firmy z branży energetycznej. BZ WBK TFI szacuje podaż akcji na około 40 mld zł. Może to, więc spowodować, że wielu inwestorów nie będzie chciało kupować innych akcji i indeksy mogą nie rosnąć tak szybko jak na innych rynkach. W dłuższym terminie będzie to miało jednak pozytywny efekt dla całego krajowego rynku, gdyż znacząco wzrośnie kapitalizacja krajowej giełdy.

Nie ma jeszcze prospektów emisyjnych, więc trudno ocenić, które ze spółek będą najciekawsze. Należy jednak zauważyć, że przy tak dużej podaży ceny akcji mogą się znaleźć na bardzo atrakcyjnym poziomie. - dodaje Grzegorek.

Po udanym debiucie grupy PGE Ministerstwo Skarbu planuje dalsze przekształcenia własnościowe i przewiduje w tym roku sprzedaż kolejnych 10 proc. akcji tej spółki. Również następny pakiet walorów Enei ma zostać zaoferowany inwestorom. Ponadto rząd zamierza sprzedać część udziałów w koncernach energetycznych Tauron oraz Energa. Na giełdzie ma zadebiutować także PZU i GPW. Rząd zmierza pozbyć się również akcji Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police.

akcje, inwestycje, gpw
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2010-02-19 21:31 portfel Bywalec forum
Dobrze mówi. Widać, że przeczytał książkę Petera Lyncha "Pokonać Giełdę":
http://www.czaswiedzy.pl/pokonac-gielde,p,382792
2010-02-19 14:59 Tysiącznik na forum
Panie Grzegorek ale Pan bredzi , nijak te wypociny mają się do zachowań rynku . Nie wiemy jak zachowają się surowce i jak waluty a to nam wyznaczy kierunek , ot zwykłe wróżenie z fusów .
Pawel1981
87.198.232.* 2010-02-19 14:56
CORMAY