Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na zmiany w OFE giełda reaguje spadkami

0
Podziel się:

Dzień po ogłoszeniu założeń reformy OFE warszawska giełda zanotowała drastyczne spadki. Główny indeks stołecznego parkietu WIG20 stracił ponad 5,5 procent.

Na zmiany w OFE giełda reaguje spadkami
(PAP/Paweł Supernak)
bEEHcVAl

Dzień po ogłoszeniu założeń reformy OFE warszawska giełda zanotowała drastyczne spadki. Główny indeks stołecznego parkietu WIG20 stracił ponad 5,5 procent i spadł poniżej 2200 pkt.

W podobnym stopniu spadały indeksy średnich i małych spółek. Wczorajsza zapowiedź zmian w zasadach działania Otwartych Funduszy Emerytalnych wzbudziła poważny niepokój wśród inwestorów. W ciągu dnia Warszawski Indeks Giełdowy tracił nawet 7 procent. Przed 17:00 nastąpiło jednak lekkie odbicie.

Były szef rady nadzorczej ZUS-u Robert Gwiazdowski uważa, że po wieściach na temat OFE najbliższe tygodnie nie będą pomyślne dla giełdowych inwestorów. Jego zdaniem, warszawski parkiet w najbliższym czasie czeka korekta. Od powstania OFE na giełdę wędrowały pieniądze z rynku pracy, które sztucznie wpłynęły na ceny akcji - mówi Gwiazdowski.

bEEHcVAn

Tymczasem, analityk Paweł Cymcyk jest innego zdania. W jego opinii, niebawem inwestorzy mogą ponownie zwietrzyć interes na warszawskim parkiecie. Zdaniem Cymcyka, dzisiejsza paniczna wyprzedaż nie była do końca uzasadniona, ponieważ proponowane zmiany nie zobowiązują OFE do sprzedaży papierów spółek giełdowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/63/254527.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/inwestorzy;nie;wierza;tuskowi;gigantyczne;spadki;na;gpw,249,0,1375993.html) Inwestorzy nie wierzą Tuskowi. Gigantyczne spadki na GPW * Podsumowanie gorącego dnia na giełdzie w Warszawie i nie tylko w komentarzu *Money.pl.

Na giełdzie pojawiła się natomiast niepewność: ile osób zostanie w OFE, ile pieniędzy będzie na ich kontach i kto będzie finansował emerytury dla osób na 10 lat przed zakończeniem pracy. Paweł Cymcyk uważa, że przecena akcji podczas dzisiejszej sesji jest nieuzasadniona ekonomicznie - strefa euro ma się nieźle, amerykańska gospodarka odzyskuje siłę, a oznaki poprawy odnotowuje również gospodarka chińska.

Dziś minister finansów Jacek Rostowski mówił, że rządowe propozycje są wyważone i precyzyjne. Z kolei w raporcie Moody's Investors Service możemy przeczytać, że plany rządu Donalda Tuska nie będą miały większego wpływu na zmianę wiarygodności kredytowej Polski.

bEEHcVAt
Czytaj więcej w Money.pl
Rząd chce zlikwidować drugi filar emerytur Jej zdaniem przesunięcie części obligacyjnej do ZUS ograniczy gromadzone w tym filarze oszczędności o około 50 proc.
Zmiany w OFE. "Wysokość emerytur będzie zależała od wielkości PKB" _ -Zaproponowane przez premiera Donalda Tuska zmiany dotyczące OFE pozwolą na przyspieszenie wzrostu gospodarczego _ - uważa Jan Krzysztof Bielecki.
"Emerytura z ZUS bardziej bezpieczna" Tak uważa Marek Borowski, były wicepremier i minister finansów.
bEEHcVAO
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(0)