Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nafta Polska ma doradców na chemię

0
Podziel się:

Nafta Polska podpisała z ZA Tarnów, ZA Kędzierzyn, Ciechem oraz z konsorcjum doradczym umowę wielostronną w celu realizacji procesu poszukiwania i wyłaniania inwestora lub inwestorów, którzy nabędą akcje tych trzech spółek.

Nafta Polska ma doradców na chemię
(Yuri Arcurs/Dreamstime.com)

Nafta Polska, która w imieniu Skarbu Państwa będzie zbywać akcje w spółkach Zakłady Azotowe Tarnów, Zakłady Azotowe Kędzierzyn i Ciech, podpisała razem z tymi spółkami oraz konsorcjum doradczym umowę wielostronną w celu realizacji procesu poszukiwania i wyłaniania inwestora lub inwestorów, którzy nabędą akcje ZAT, ZAK i Ciech oraz którzy równocześnie mogą objąć akcje w podwyższonym kapitale tych spółek.

_ (...) 18 marca 2009 roku podpisana została pomiędzy Naftą Polską oraz Spółkami: Ciech SA, Zakładami Azotowymi w Tarnowie - Mościcach i Zakładami Azotowymi Kędzierzyn, doradcą finansowym Nafty Polskiej, Raiffeisen Investment AG i Raiffeisen Investment Polska oraz doradcą prawnym Nafty Polskiej, Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy Spółka Komandytowa, umowa wielostronna w celu realizacji procesu poszukiwania i wyłaniania inwestora lub inwestorów, którzy nabędą akcje ZAT, ZAK i Ciech oraz którzy równocześnie mogą objąć akcje w podwyższonym kapitale w/w spółek _ - czytamy w komunikacie.

Podano w nim, że doradcami finansowymi Nafty Polskiej są Raiffeisen Investment AG z siedzibą w Wiedniu, Raiffeisen Investment Polska z siedzibą w Warszawie, a także ich podwykonawcy Lazard & Co. Limited, z siedzibą w Wielkiej Brytanii oraz Bank Zachodni WBK SA, z siedzibą we Wrocławiu.

_ Proces obejmuje w szczególności fazę przygotowawczą, ogłoszenie zaproszenia do rokowań na sprzedaż akcji ZAT, ZAK i Ciech należących do Skarbu Państwa i Nafty Polskiej, negocjacje z wybranymi potencjalnymi inwestorami prowadzone przez Naftę Polską _ - czytamy dalej.

W myśl umowy każda ze spółek upoważniła Naftę Polską do prowadzenia wszelkich działań mających na celu wyłonienie jednego lub kilku inwestorów, którzy będą zainteresowani zakupem akcji spółek oraz wsparciem finansowym spółek w celu zakupu przez spółki akcji Anwil, bądź realizacji przez spółki innych celów inwestycyjnych.

W grudniu 2008 roku, ministerstwo skarbu przewidywało, że na jesieni 2009 roku zakończy proces zbywania akcji w tych trzech spółkach. Wcześniej Nafta Polska informowała, że spodziewa się otrzymać oferty na kupno ich akcji w maju.

Na początku września prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła informował, że firma rekomendowała Ministerstwu Skarbu Państwa pełną prywatyzację dwóch grup zakładów wielkiej syntezy chemicznej do połowy 2010 roku. Według założeń tej strategii prywatyzacja pierwszej grupy, którą stworzyłby Ciech oraz Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn, miałaby zakończyć się w III kw. 2009 roku.

Druga grupa, której utworzenie rekomenduje Nafta Polska, składałaby się z Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Puławy. Miałaby ona zostać sprywatyzowana w I poł. 2010 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)