Notowania

bmp
19.11.2004 14:38

Niemiecki fundusz BMP zadebiutuje na GPW w połowie grudnia

Niemiecki fundusz venture capital BMP AG zadebiutuje na warszawskiej GPW w połowie grudnia, jednocześnie akcje nowej emisji funduszu rozpoczną notowania na giełdzie we Frankfurcie. Z publicznej oferty na obydwu rynkach spółka chce pozyskać około 15 mln euro

Podziel się
Dodaj komentarz

- poinformowali przedstawiciele BMP.

"W publicznej ofercie będzie sprzedawanych 7,5 mln akcji nowej emisji. Ich cena emisyjna będzie zbliżona do ceny akcji na giełdzie we Frankfurcie. Szacujemy, że wartość oferty wyniesie około 15 mln euro" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Piotr Pajewski, członek zarządu BMP Polska.

Fundusz BMP jest notowany na giełdzie we Frankfurcie od 1997 roku, w Polsce zadebiutuje na podstawie instytucji jednolitego paszportu europejskiego, która umożliwia debiut na kilku rynkach Unii Europejskiej tylko na podstawie wydanego przez giełdę zagraniczną potwierdzenia prospektu emisyjnego. Takie potwierdzenie dla BMP zostało przyjęte przez polską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) w piątek.

Przedstawiciele BMP poinformowali, że emisja będzie przeprowadzona z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, jednak dwóch głównych akcjonariuszy spółki zrzekło się tego prawa. W drugiej kolejności akcje będą oferowane inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym na rynku polskim i niemieckim.

Budowa księgi popytu i zapisy będą prowadzone jednocześnie na rynku polskim i niemieckim. Ostateczny ich termin będzie podany w prospekcie emisyjnym, który spółka opublikuje w sobotę.

"Liczymy na to, że BMP zadebiutuje na GPW w połowie grudnia" - powiedział Pajewski.

Z pozyskanych z rynku około 15 mln euro około jedną trzecią BMP chce zainwestować w spółki na rynku polskim.

BMP jest funduszem venture capital, który nabywa zwykle mniejszościowe pakiety spółek z innowacyjnych branż jak biotechnologia, internet, technologie mobilne, czy oprogramowanie. W Polsce BMP posiada 61,64 proc. udziałów w portalu finansowym bankier.pl oraz 40,78 proc. udziałów w agencji e-marketingowej K2 Internet. Wartość inwestycji spółki w Polsce to 2,5 mln euro. Okres zaangażowania funduszu w spółki wynosi od 3 do 5 lat.

Rynkowa kapitalizacja funduszu wynosi 22 mln euro, a całkowita wartość inwestycji według kosztów nabycia 38,6 mln euro. Według stanu na koniec września tego roku w portfelu BMP znajdowało się 25 spółek, w większości działających w Niemczech.

Tagi: bmp, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz