Notowania

nbl
05.11.2009 13:29

Noble Bank stawia na hipoteki i struktury

W IV kwartale bank zamierza sprzedać kredyty hipoteczne za 250-300 mln złotych. Po połączeniu z Getin Bankiem istotnie ma natomiast wzrosnąć sprzedaż produktów strukturyzowanych z obecnego poziomu 200-300 mln zł miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*W IV kwartale bank zamierza sprzedać kredyty hipoteczne za 250-300 mln złotych. Po połączeniu z Getin Bankiem istotnie ma natomiast wzrosnąć sprzedaż produktów strukturyzowanych z obecnego poziomu 200-300 mln zł miesięcznie. *
_ - Idziemy w dobrą stronę i cieszymy się, że możemy dotrzymać obietnicy danej akcjonariuszom po wynikach pierwszego półrocza. Spodziewam się, że ta tendencja zostanie utrzymana w czwartym kwartale _- powiedział wiceprezes Noble Banku Krzysztof Spyra.

Wynik z odsetek wyniósł 11,2 mln zł w III kw. wobec straty 2,3 mln zł kwartał wcześniej i wyniku na poziomie 17,4 mln zł w III kw. 2008 r.

Spyra powiedział, że osiągnięcie dodatniego wyniku odsetkowego jest efektem konwersji depozytów na wysokomarżowe produkty inwestycyjne. Miesięczna sprzedaż produktów strukturyzowanych sięga obecnie 200-300 mln zł, a po połączeniu z Getin Bankiem znacząco wzrośnie.

_ - Jesteśmy w przededniu fuzji, więc patrzymy na obydwa banki i mówimy o konwersji patrząc z perspektywy dwóch bilansów. Sprzedajemy teraz produkty strukturyzowane za 200-300 mln zł miesięcznie, a po połączeniu będzie to szło jeszcze lepiej _- powiedział Spyra.

W III kw. ponad dwukrotnie wzrósł wynik z opłat i prowizji dzięki wprowadzeniu nowych produktów kredytowych dla istniejących klientów, wzrostowi sprzedaży głównie w Open Finance oraz w Noble Banku.

Na koniec września portfel udzielonych kredytów hipotecznych Metrobanku (dział banku odpowiedzialny za produkty hipoteczne) przekroczył 5,6 mld zł, a średnia wartość sprzedaży wynosiła 214 mln zł. Sprzedaż kredytów w III kw. wyniosła ok. 850 mln zł, a na koniec września wyniosła 1,9 mld zł. Obecnie średnia miesięczna sprzedaż sięga ponad 250 mln zł.

_ - Bardzo mocno idziemy do przodu i nie widzę czynników które uniemożliwiłyby w czwartym kwartale miesięczną sprzedaż na poziomie 250-300 mln zł _ - powiedział Spyra.

Na koniec września Noble Bank zebrał depozyty o wartości 7,7 mld zł.

Zysk netto grupy i banku, który sięgnął 42,7 mln zł w III kw. został zwiększony o kwotę ponad 22,1 mln zł dzięki rozwiązaniu części rezerw na podatek odroczony. Bank podał, że pozytywna interpretacja urzędu skarbowego będzie miała również pozytywny wpływ na wyniki Noble Bank i grupy w następnych kwartałach.

_ - Nawet gdyby nie było rozwiązania tych rezerw, to wyniki grupy w relacji do rynku i innych benchmarków są rewelacyjne . Te ponad 22 mln tego nie zakłóca _ - uważa Spyra. Nie ujawnił jednak, jaka kwota z tytułu rozwiązania rezerw podatkowych może zasilić zysk w IV kw.

Wartość odpisów na należności zagrożone wyniosła w 6,3 mln zł na koniec września wobec 2,69 mln zł rok wcześniej i jak wyjaśnił wiceprezes są to rezerwy głównie na kredyty hipoteczne w Metrobanku i karty kredytowe.

_ - Nasz bilans wzrósł, mamy prawie 9 mld zł aktywów, więc rezerwy muszą rosnąć. Jesteśmy w komfortowej sytuacji, bo nie jesteśmy graczem na rynku consumer finance _ - powiedział wiceprezes.

Tagi: nbl, gtn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz