Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rdl
05.05.2010 12:31

Nowa inwestycja Radpolu

Dzięki niej obroty firmy mają wzrosnąć do 100 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime)

*Radpol w tym roku zamierza wydać około 15 mln zł na budowę nowego zakładu produkcyjnego w przejętej niedawno spółce Rurgaz, produkującej specjalistyczne rury, dzięki czemu obroty tej firmy wzrosną docelowo do ok. 100 mln zł z 50 mln zł obecnie. *

Prezes Radpolu podtrzymuje, że celem grupy na ten rok jest przekroczenie 100 mln zł przychodów i zwiększenie eksportu. _ - Chcemy w tym roku wydać na inwestycje w Rurgazie ok. 15 mln zł. W planach jest budowa drugiego zakładu. Teraz ta spółka produkuje mniej, niż mogłaby sprzedać. Asortyment, który ma zostać wyprodukowany w drugim kwartale jest już sprzedany _ - powiedział prezes Radpolu Andrzej Sielski.

W 2010 r. planowane jest uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę i wybór wykonawcy. Inwestycja ma być natomiast zakończona do końca 2011 roku.

_ - Po zakończeniu prac praktycznie podwojone zostaną zdolności wytwórcze Rurgazu. Dziś generuje on obroty rzędu 50 mln zł, po inwestycji będzie w stanie zwiększyć je do 100 mln zł _ - powiedział Sielski.

Prezes podtrzymał, że celem grupy na ten rok jest przekroczenie 100 mln zł przychodów.

W I kwartale grupa miała 17,1 mln zł sprzedaży (wobec 11,6 mln zł przed rokiem), 3,1 mln zł EBITDA (rok temu było to 2,7 mln zł) i 2,01 mln zł zysku netto (wobec 1,4 mln zł zysku rok wcześniej). Rurgaz podlega konsolidacji z grupą począwszy od marca tego roku.

_ - Biorąc pod uwagę wyniki pierwszego kwartału, który jest sezonowo słabym okresem, plan przekroczenia 100 mln zł przychodów w tym roku nie wydaje się być zagrożony _ - powiedział prezes.

W skład grupy, poza Radpolem i Rurgazem, wchodzi też spółka Elektroporcelana. Ma ona jednak jeszcze w drugim kwartale zostać wchłonięta przez Radpol, co pozwoli ograniczyć koszty funkcjonowania grupy.

Cała grupa stawia sobie za cel zwiększenie eksportu. Sam Radpol ma zwiększyć udział sprzedaży zagranicznej w przychodach w 2010 r. do 25-30 proc. z 20 proc. w 2009 r. Wykorzystując sieć przedstawicielstw Radpolu również Rurgaz ma rozpocząć w tym roku eksport (wcześniej produkty tej spółki nie były oferowane za granicą).

Obecnie Radpol ma przedstawicielstwa w Niemczech i we Włoszech, wkrótce otworzy kolejne, w Skandynawii. Spółka chce rozwijać sprzedaż w krajach starej Unii, a w następnej kolejności również w krajach, które są młodszymi członkami Wspólnoty. W planach jest też zwiększenie eksportu na rynki wschodnie.

_ - Rozmawiamy o rozpoczęciu współpracy z jednym z większych zakładów energetycznych na rynku wschodnim. Wystąpiłby on w roli dystrybutora naszych produktów, dostosowując je wcześniej do potrzeb tamtejszego rynku. Liczymy, że uda się zawrzeć porozumienie do końca 2010 r. Wówczas od 2011 r. mogłaby ruszyć współpraca _ - powiedział Sielski.

Radpol cały czas jest zainteresowany kolejnymi akwizycjami.

_ - Myśleliśmy, że uda nam się wyjść z produkcją poza kraj, ale w obecnych warunkach bardziej prawdopodobne jest przejęcie krajowego zakładu _ - powiedział prezes.

_ - Chcielibyśmy mniej więcej co dwanaście miesięcy mieć możliwość przejęcia kolejnego podmiotu _ - dodał.

Tagi: rdl, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz