Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe szczyty na giełdzie dopiero w 2011 roku?

0
Podziel się:

Na koniec 2011 WIG20 może nawet przekroczyć barierę 3000 punktów.

Nowe szczyty na giełdzie dopiero w 2011 roku?
(H-Gall/iStockphoto)

W najbliższych miesiącach o zarobek na giełdzie może być trudno. Analitycy nie spodziewają się mocnych wzrostów na jesieni. Lepszy powinien być kolejny *rok*. Na koniec 2011 roku WIG20 może nawet przekroczyć barierę trzech tysięcy punktów.


Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie nie przyniosła odpowiedzi na pytanie czy głównym indeksom ponownie uda się sięgnąć tegorocznych szczytów. WIG20 zatrzymał się tuż poniżej poziomu 2,5 tysiąca punktów i inwestorom coraz trudniej jest go przebić.

Money.pl zapytał analityków o prognozy dla giełdy na najbliższe miesiące. Ich zdaniem na powtórkę lipcowego rajdu, gdy WIG20 zyskał prawie dziewięć procent, raczej nie ma szans. Głównym powodem są słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. A bez dobrych informacji zza Oceanu nawet dobre wyniki polskich spółek niewiele pomogą.

Zdaniem analityków niezdecydowanie na rynku i brak chęci do większych zakupów mogą potrwać nawet do połowy przyszłego roku.

- _ Nie oczekuję znacznych ruchów w jednym kierunku. Drugiego dna kryzysu nie będzie, jednak obawy o kolejne gorsze od oczekiwań dane z gospodarki będą powstrzymywać dalsze wzrosty _ - ocenia Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Podobnego zdania jest analityk AZ Finanse Paweł Cymcyk. - _ Nie spodziewam się ani wyraźnej zwyżki, ani mocnej wyprzedaży akcji - _ uważa Cymcyk. Dodaje jednak, że okresowe wzrosty mogą być przecinane przez nawet dziesięcioprocentowe korekty.

Na nowe szczyty przyjdzie jednak poczekać


Money.pl zapytał analityków o to, gdzie ich zdaniem znajdzie się WIG20 na koniec sierpnia, na zakończenie tego roku oraz za dwanaście miesięcy.

Prognozy dla WIG20
Analityk sierpień 2010 koniec 2010 sierpień 2011
*Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers * *2500 punktów * *2400 punktów * 2600 punktów
*Marcin Materna, Millennium DM * *2500 punktów * *2650 punktów * 2800 punktów
*Paweł Cymcyk, AZ Finanse * *2550 punktów * *2400 punktów * 2750 punktów

Największym optymistą jest analityk DM Millennium Marcin Materna. Według niego indeks największych spółek kwietniowe szczyty _ o włos _ przebije już na koniec tego roku.

- _ WIG20 powinien powoli, jednak sukcesywnie wspinać się w górę. Za taki stan rzeczy będą odpowiadać dobre wyniki finansowe prezentowane przez spółki _ – uważa Materna.

Swoimi osiągnięciami w drugim kwartale już pochwaliły się między innymi KGHM, Telekomunikacja Polska czy Pekao SA. Kombinat miedziowy z Lubina od kwietnia do czerwca zarobił ponad 1,5 mld złotych, choć analitycy oczekiwali, że zysk netto spółki będzie o ponad 20 proc. niższy. Dodatkowo już zapowiedział, że we wrześniu planuje podwyższyć całoroczną prognozę zysku. Lepsze od oczekiwań wyniki zaprezentowały także Telekomunikacja Polska i Pekao SA. Przed nami jeszcze raporty takich tuzów jak PKO BP, PZU czy PKN Orlen.
Na koniec roku mogą ciążyć reformy

Pod koniec roku inwestorzy ponownie mogą skierować swoją uwagę na problem zadłużenia w strefie euro. Tym razem jednak z nieco innej perspektywy. Handlujących na giełdowych parkietach interesować będą przede wszystkim jak mocno dokonane w Grecji, Portugalii, czy Hiszpanii podwyżki podatków i cięcia wydatków, wpłyną na tempo wzrostu gospodarczego tych krajów.

- _ Te obawy mogą sprawić, że końcówka roku nie upłynie w najlepszych nastrojach. Działania podjęte przez mocno zadłużone kraje ograniczą ich wzrost w gospodarczy jedynie w krótkim terminie. W nieco dłuższym efekt będzie pozytywny _ – prognozuje Kiepas.

Dorzucając do tego słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki końcówka roku może nie być dla inwestorów najłatwiejsza. Kiedy rynek rośnie, zarabia większość posiadających akcje, a kiedy spada mogą oni poszukiwać okazji zarabiania na spadkach lub po prostu trzymać pieniądze. Najgorsza sytuacja dla inwestorów jest wtedy, kiedy rynek często zmienia kierunek ruchu.

- _ Z takim właśnie zjawiskiem będą musieli mierzyć się handlujący akcjami w drugiej połowie tego roku _ – prognozuje Cymcyk.

Trzy tysiące punktów na koniec 2011?

Według wszystkich analityków, z którymi rozmawiał *Money.pl *indeks największych spółek za rok znajdzie się na poziomie wyższym niż obecnie.

- _ Coraz mniej obaw o upadłość państw oraz poprawiająca się sytuacja w Chinach i w całej Azji będą skłaniać do inwestowania w akcje. Sytuacja w USA znacznie się nie poprawi, ale lepiej powinny wyglądać statystyki _ – uważa Paweł Cymcyk.

Największym pesymistą odnośnie kursu WIG20 za rok jest Marcin Kiepas. Znacznego wzrostu WIG20 spodziewa się on dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Jego zdaniem 2012 rok będzie dla gospodarki znacznie lepszy niż 2011, a oczekujący tego inwestorzy mogą wypchnąć indeks najwyższych spółek powyżej psychologicznej bariery trzech tysięcy punków.

KOMENTARZ MONEY.PL

Powyższy komentarz stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Zobacz także
*Internauci lubią kredyty, lokaty i ryzykowne inwestycje * Prawie każdy ma konto, a ponad 40 procent posiada kartę kredytową i ubezpieczenie.
*Raty kredytu we franku będą wysokie jeszcze przez miesiąc * W ciągu miesiąca rata kredytu hipotecznego we frankach skoczyła średnio o ponad osiem procent. Wyższe o co najmniej kilkadziesiąt złotych zobowiązania, kredytobiorcy będą jeszcze płacić przez najbliższych kilka tygodni.
*Małe spółki dały zarobić najwięcej * Od początku roku najlepsza spółka na giełdzie zyskała prawie 140 procent. Zobacz w co teraz warto zainwestować.
giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)