Notowania

sesja na wall street
05.09.2014 23:05

Nowy rekord wszech czasów na Wall Street. Inwestorzy z USA...

Gorsze niż zakładał rynek dane z gospodarki podsyciły spekulacje dotyczące przyszłych decyzji Fedu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich giełdach przyniosła nieduże wzrosty indeksów i nowy historyczny rekord S&P500 po słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy w USA. Gorsze niż zakładał rynek dane podsyciły spekulacje, że Fed powstrzyma się od podwyżki stóp procentowych przed połową przyszłego roku.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,37 procent, do 17.132,19 punktu. S&P500 wzrósł 0,50 procent i wyniósł 2.007,71 punktu. Technologiczny Nasdaq zyskał 0,45 procent i wyniósł 4.582,90 punktu.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 142 tysiące, podczas gdy w lipcu wzrosła o 212 tysięcy (po korekcie). Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 6,1 procent, wobec 6,2 procent w lipcu 2014 roku.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,1 procent, ale prognozowali też, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 230 tysięcy wobec 209 tysięcy w lipcu przed korektą.

Dane za sierpień, chociaż słabsze od oczekiwań, to jednak potwierdzają postępującą poprawę kondycji amerykańskiego rynku pracy. Wolniejszy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w USA sprawi, że Rezerwa Federalna powstrzyma się prawdopodobnie od podwyżki stóp procentowych przed połową przyszłego roku - oceniają analitycy Barclays.

- _ Biorąc pod uwagę trendy demograficzne i wolniej rosnącą siłę roboczą oceniamy, że zatrudnienie musi rosnąć tylko o 75-100 tysięcy nowych miejsc pracy miesięcznie, aby utrzymywała się stabilna stopa bezrobocia. Wynik na poziomie 142 tysięcy jest słabszy od oczekiwań, jest jednak wystarczający, by zachowany został trend spadkowy widoczny w stopie bezrobocia _ - napisali w raporcie.

- _ Raport za sierpień sprawia, że spada prawdopodobieństwo tego, że Fed na wrześniowym posiedzeniu zmieni nagle nastawienie na bardziej jastrzębie. Obecne trendy na rynku sugerują, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA nastąpi w czerwcu 2015 r _oku - dodali.

Najbliższe posiedzenie Fed, na którym bankierzy centralni USA będą decydowali o przyszłości polityki monetarnej, zaplanowane jest na 16-17 września.

Wczoraj na luzowanie swojej polityki monetarnej zdecydował się Europejski Bank Centralny. EBC obniżył stopy procentowe o 10 punktów bazowych, do 0,05 procent dla stopy repo i do -0,20 procent dla stopy depozytowej. EBC ogłosił również, że od października rozpocznie program skupu instrumentów finansowych typu ABS (sekurytyzowane kredyty sektora niefinansowego) oraz program skupu listów zastawnych.

W centrum uwagi rynków wciąż pozostaje również geopolityka. Dzisiaj przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik separatystycznych z Doniecka i Ługańska podpisali w Mińsku protokół o zawieszeniu broni w Donbasie. Po osiągnięciu porozumienia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach swego kraju.

Tymczasem Unia Europejska przygotowuje kolejne sankcje wobec Rosji. Jak podaje _ Financial Times _ w ramach nowych sankcji UE planuje zakazać państwowym firmom naftowym z tego kraju pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych. Nowe sankcje dotknęłyby największe koncerny m.in. Rosnieft.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na wall street, wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz