Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofe
15.01.2010 12:48

OFE stawiają na banki i energetykę

Zarządzający OFE przeważają w portfelach akcje banków, spółek energetycznych i budowlanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Delikatesy/Dreamstime)

Zarządzający OFE przeważają w portfelach akcje banków, spółek energetycznych i budowlanych. Z kolei sektor paliwowy, metalowy i telekomunikacja są niedoważone - wynika z opublikowanego w piątek raportu Analiz Online.

_ W końcu 2009 roku w akcyjnym portfelu OFE znajdowało się blisko 250 składników, przy czym wszystkie fundusze ulokowały część aktywów w akcjach jednej z dwunastu spółek. Wśród nich, najwięcej środków trafiło do PKN Orlen, PGE, Pekao SA, Asseco Poland i Getinu - w każdym przypadku była to kwota przekraczająca 1 mld zł _ - napisano w piątkowym raporcie.

Akcyjną część portfeli OFE cechuje bardzo duża korelacja z indeksem WIG.

_ Na poziomie poszczególnych spółek największe odchylenia dotyczą akcji TP SA, KGHM i Immoeast - wszystkie in minus, czyli udział w portfelu akcji OFE jest niższy niż ich waga w indeksie WIG. Z kolei największe przeważenia dotyczyły akcji Mondi Świecie, Pekao oraz PGE _ - napisano.

Najbardziej atrakcyjną dla zarządzających branżą jest bankowość.

_ Uwzględniając trzy banki zagraniczne, łączne przeważenie banków wobec struktury WIG wyniosło 4,7 proc. _ - podano.

Zarządzający przeważali również branżę energetyczną i budownictwo.

_ Kolejną z ważnych i silnie przeważonych branż są spółki energetyczne, głównie za sprawą ostatniej prywatyzacji PGE. Fundusze ulokowały w papierach tego emitenta 4,9 proc. portfela akcyjnego utrzymując udział w pozostałych spółkach z sektora na poziomie zbliżonym do ich wagi w indeksie WIG _ - napisano w raporcie.

_ Kolejny sektor na który zarządzający z OFE patrzą przychylnym okiem to spółki budowlane (przeważenie na poziomie 1,26 pkt proc.). Dobrze oceniane są również perspektywy deweloperów, przedstawicieli handlu detalicznego i hurtowego oraz przemysłu drzewnego, choć w tym ostatnim przypadku głównie chodzi o wspomniane wcześniej Mondi Świecie _ - dodano.

Niedoważone branże w portfelach OFE to zdaniem Analiz Online przemysł paliwowy, metalowy i telekomunikacja.

Tagi: ofe, acp, msc, pkn, peo, iea, tps, kgh, giełda, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz