Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oferta publiczna ITI pzełożona

0
Podziel się:

ITI Holdings SA zgodnie z oczekiwaniami przełożył ofertę publiczną oraz wejście na giełdę w Warszawie ze względu na złe warunki rynkowe, a nowa oferta będzie miała inną strukturę i wielkość, zależną od sytuacji na rynku.

'Pomimo pozytywnego odbioru oferty i znaczącego zainteresowania grupą ITI ze strony inwestorów, wyjątkowo trudne warunki w jakich przeprowadzana była oferta akcji, zarówno w Polsce jak i za granicą spowodowały, że podjęliśmy decyzję o nieprzeprowadzaniu oferty w obecnym czasie' - poinformował prezes Grupy ITI Jan Wejchert, cytowany w komunikacie.

Od publikacji prospektu emisyjnego 5 czerwca WIG 20 spadł o 12 proc. Pytani przez PAP analitycy oczekują pogłębienia się spadków na warszawskiej giełdzie w związku z wtorkową dymisją ministra finansów Marka Belki.

Sytuacja na giełdach zagranicznych też wygląda niedobrze. Dow Jones Euro Stoxx zniżkował od 5 czerwca o 23 proc.

Ponadto od publikacji przedziału cenowego 19 czerwca kursy akcji europejskich nadawców telewizyjnych spadły średnio o 12 proc.

Pytani przez PAP analitycy byli podzieleni co do powodzenia oferty ITI ze względu na skomplikowaną i nieprzejrzystą strukturę grupy i wysoki przedział cenowy. Niektórzy z nich uważali, że oferta może zostać odwołana ze względu na umiarkowane zainteresowanie inwestorów. Analitycy zwracali także uwagę, że ofercie grupy medialnej nie sprzyja atmosfera na rynkach światowych wobec spółek nowych technologii.

'Oprócz tego, że przedział cenowy był wysoki i oferta była obarczona wieloma ryzykami, to okazało się jeszcze, że czas wybrany na ofertę nie był najlepszy' - powiedział PAP Tomasz Lalik z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

'W takim okresie bardzo trudno byłoby cokolwiek sprzedać i to niezależnie od ceny. Myślę zatem, że spółka będzie musiała poczekać na polepszenie koniunktury giełdowej' - dodał.

Według Lalika obecnie nie ma przesłanek, które mogłyby poprawić nastrój na warszawskim rynku.

'Poprawa sytuacji gospodarczej cały czas się oddala. Zyski spółek wyglądają nieciekawie' - powiedział.

Paweł Kosmala, dyrektor korporacyjny ITI powiedział PAP, że nowy termin oferty publicznej na pewno będzie uzależniony od zniknięcia czynników, dla których spółka przełożyła ofertę.

Prospekt emisyjny jest ważny jeszcze dziewięć miesięcy.

'Nowa oferta na pewno nie będzie taka sama. Jej struktura i wielkość będzie zależała głównie od czynników rynkowych, ale także potrzeb samej spółki' - poinformował dyrektor.

Łącznie ITI oferował 95.708.375 akcji; 68.360.094 nowych akcji serii B i 27.348.281 już istniejących akcji serii B. Oferta była podzielona na ofertę podstawową (55.948.281 akcji), kierowaną dla posiadaczy obligacji (33.500.000 akcji) i menedżerską (6.260.094 akcji). Oferta podstawowa obejmowała 27.348.281 akcji sprzedawanych oraz 28.600.000 akcji nowej emisji i była podzielona na transze: detaliczną (16.784.484 akcji), dla krajowych inwestorów instytucjonalnych (11.189.656 akcji) i dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych (27.974.141 akcji). Przedział cenowy akcji w ofercie podstawowej wynosił 9,75-14 zł. Cena akcji w ofercie menedżerskiej została ustalona na 4,77 zł. Zapisy na akcje były przyjmowane od 19 czerwca do 2 lipca. Otwarcie oferty kierowanej miało nastąpić po ustaleniu ceny w ofercie podstawowej.

ITI Holdings chciał pozyskać z oferty publicznej 75-130 mln USD, za które chciał odkupić udziały w TVN od SBS. ITI zawarł w czerwcu umowę z SBS w tej sprawie, zgodnie z którą miał zapłacić SBS za 33 proc. udziałów w TVN 150 mln USD i zwrócić mu jego własnych 666.666 akcji. Realizację umowy ITI uzależnił od wyników oferty publicznej. Spółka podała, że jeśli oferta nie dojdzie do skutku, to umowa nie zostanie zrealizowana.

Kosmala potwierdził, że umowa z SBS nie dojdzie do skutku.

'Umowa z SBS nie dojdzie do skutku na obecnych zasadach, ponieważ oferta nie doszła do skutku' - powiedział.

'Nie zastanawialiśmy się jeszcze nad inną umową z SBS, która umożliwiłaby nam odkupienie udziałów w TVN' - dodał.

Obecnie luksemburska firma poprzez swoje spółki ma 49 proc. udziałów w ITI TV Holdings, który z kolei ma 67 proc. udziałów w TVN. 51 proc. udziałów w ITI TV Holdings ma kontrolowana przez Jana Wejcherta i Mariusza Waltera zarejestrowana w Polsce spółka 3W.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)