Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OMX może ubiegać się o pakiet akcji warszawskiej giełdy

0
Podziel się:

OMX AB, operator siedmiu nordyckich i nadbałtyckich giełd, może rozważać nabycie pakietu akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - poinformował prezes OMX Magnus Boecker.

OMX AB, operator siedmiu nordyckich i nadbałtyckich giełd, może rozważać nabycie pakietu akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - poinformował prezes OMX Magnus Boecker.

"W ciągu najbliższych 10 lat w środkowo-wschodniej Europie dużo będzie się dziać (...), widzimy w związku z tym wiele okazji biznesowych i warunków do tworzenia lepszych rynków finansowych" - powiedział Boecker.

"Polska giełda to miejsce, które możemy rozważyć" - dodał.

Polska planuje sprzedaż 49 proc. warszawskiej giełdy w tym roku. Swoje zainteresowanie zgłosiły już dwie instytucje finansowe.

W grudniu ub. roku OMX próbował przejąć słoweńską giełdę i może też ubiegać się o pakiet 44 proc. akcji giełdy w Bułgarii, aby umocnić swoją pozycję w środkowo-wschodniej Europie.

Boecker powiedział, że OMX jest zainteresowany ściślejszą współpraca z giełdami w Polsce, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i Słowacji, gdzie zmiany polityczne i ekonomiczne są daleko zaawansowane.

Nie można tego, zdaniem Boeckera, powiedzieć o Armenii, Ukrainie czy Kazachstanie. OMX jest jednak zainteresowany również współpracą z giełdami w tych krajach.

"OMX jest atrakcyjnym partnerem dla giełd w środkowo-wschodniej Europie, bo ma doświadczenie w tworzeniu regionalnych rynków giełdowych" - powiedział Boecker.

"OMX ma też kapitał, technologię i związki z innymi rynkami i klientami" - dodał.

"W środkowo-wschodniej Europie jest ponad 20 rożnych krajów, które muszą rozwijać szybciej rynki finansowe (...) i OMX może im pomóc" - powiedział Boecker.

"Nie lekceważyłbym żadnego z rynków w tych krajach" - powiedział prezes OMX.

OMX jest też zainteresowany możliwym rozszerzeniem obecności w innym regionie - na Bliskim Wschodzie, gdzie już teraz współpracuje z 10 giełdami.

Boecker powiedział, że OMX chce też pogłębić swoje związki z giełdami w Tajlandii, Singapurze i Wietnamie.

Prezes OMX podał, że może rozważać możliwość współpracy z niemiecką Deutsche Boerse AG, London Stock Exchange Plc, Nasdaq Stock Market Inc. i NYSE Group Inc., bo wszystkie one są dobrze zarządzanymi giełdami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)