Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
10.07.2008 14:14

Orlen chce wykupić wszystkie akcje Możejek

10 proc. pakietem akcji obecnie zarządza litewski rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

PKN Orlen jest zainteresowany wykupieniem udziałów litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta, którymi obecnie zarządza litewski rząd - rozmawiano o tym podczas czwartkowego spotkania premiera Litwy Gediminasa Kirkilasa z nowym zarządem PKN Orlen z prezesem Wojciechem Heydelem.

PKN Orlen przejął kontrolny pakiet akcji Możejek w połowie grudnia 2006 roku. Obecnie polski koncern posiada 90,02 proc. udziałów. 9,98 proc. akcji zależy do rządu Litwy.

Polski koncern zainteresowany jest nie tylko posiadaniem wszystkich udziałów w rafinerii, ale też nabyciem udziałów w spółce Klajpedos Nafta, zarządzającej terminalem w Kłajpedzie, a także budową rurociągu produktywnego z Możejek do tego terminalu i terminalu w Butyndze.

Według PKN Orlen, korzyści ekonomiczne byłyby spore. Przesył rurą byłby tańszy niż koleją. Wstępnie szacuje się, że oszczędności mogłyby wynieść kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes Wojciech Heydel, w pierwszym kwartale br. Mażeikiu Nafta przerobiła 832,5 tys. ton surowca, co stanowi o 60 proc. więcej aniżeli w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Natomiast dochód rafinerii w pierwszym kwartale wyniósł 3,619 mld litów (około 3,619 mld złotych), w ubiegłym roku w tym samym okresie dochód stanowił 1,579 mld litów.

Na lepszy wynik wpłynęło odbudowanie kolumny do destylacji próżniowej, która spłonęła w październiku 2006 roku.

Tagi: pkn, orlen, możejki, akcje, kupno, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz