Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orlen Upstream poszuka gazu w 2011 r.

0
Podziel się:

Należąca do PKN Orlen spółka Orlen Upstream planuje w 2011 roku wykonać pierwszy odwiert na Lubelszczyźnie, który potwierdzi występowanie gazu łupkowego w ilościach odpowiednich do przemysłowego wydobycia.

Orlen Upstream poszuka gazu w 2011 r.
(Seesea/Dreamstime)

*Należąca do PKN Orlen spółka Orlen Upstream planuje w 2011 roku wykonać pierwszy odwiert na Lubelszczyźnie, który potwierdzi występowanie gazu łupkowego w ilościach odpowiednich do przemysłowego wydobycia, poinformował prezes Wiesław Prugar. *

_ W przyszłym roku planujemy wykonać pierwszy odwiert na Lubelszczyźnie i liczymy, że potwierdzi on występowanie gazu łupkowego w ilościach odpowiednich do przemysłowego wydobycia _ - powiedział Prugar podczas konferencji Global Shale Gas Summit 2010.

Kolejne dwa odwierty Orlen Upstream planuje wykonać w okolicach Sierakowa, w ramach projektu wydobywczego prowadzonego wspólnie przez PKN Orlen oraz PGNiG. _ Specjaliści obu firm szacują, że komercyjna eksploatacja tych złóż może rozpocząć się w roku 2016 _ - czytamy w komunikacie Orlenu.

PKN Orlen posiada 5 koncesji na poszukiwania w okolicach Lublina o łącznej powierzchni 4.728 km kwadratowych, z czego obszar posiadający poważny potencjał w zakresie gazu łupkowego obejmuje 1.200 km kwadratowych. Obecnie dobiega końca drugi etap intensywnych prac badawczo-geologicznych, który pozwoli na ocenę potencjału złóż i wpływu wydobycia gazu z łupków na otoczenie.

Orlen Upstream to spółka należąca do Grupy Kapitałowej PKN Orlen, realizująca inwestycje poszukiwawczo - wydobywcze. Spółka prowadzi też inwestycje na szelfie Morza Bałtyckiego (Łotwa) przy współpracy z firmą Kuwait Energy Company na podstawie dwóch koncesji. W ramach tej współpracy w przyszłym roku planowane jest wykonanie dwóch odwiertów.

_ Rozwój segmentu upstream to kluczowy element długofalowej strategii PKN Orlen. W tej chwili uwagę skupiamy na badaniu potencjału wszystkich projektów poszukiwawczo-wydobywczych, szczególną uwagę poświęcając eksploatacji zasobów gazu łupkowego. Koncentrujemy się zarówno na badaniach geologicznych, ocenie warunków wydobycia jak i doborze partnera w inwestycji, który zapewniłby nam dostęp do niezbędnej technologii, a także podzieliłby ryzyko nieodłączne w tego typu przedsięwzięciach _ - podsumował Wiesław Prugar.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)