Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orlen zanotował gigantyczną stratę w 2008 roku

0
Podziel się:

Spółka w raporcie rocznym wykazała 2,5 mld zł straty netto.

Orlen zanotował gigantyczną stratę w 2008 roku
(PAP/EPA)

*Strata netto Orlenu za 2008 r. wyniosła 2,5 mld zł, a EBIT -1,6 mld złotych. Spółka dokonała odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w wysokości 2,5 mld złotych. *

W raporcie po IV kw. ubiegłego roku Orlen zanotował 659 mln zł straty netto oraz 758,5 mln zł zysku operacyjnego (EBIT).

_ Wyniki finansowe minionego roku zostały (...) obciążone bardzo niekorzystnym wpływem otoczenia makroekonomicznego w postaci wyceny zapasów, w wymiarze 1,8 mld zł. Dodatkowo, na skutek pogorszenia sytuacji ekonomicznej i poziomu kapitalizacji giełdowej utrzymującego się przez kilkanaście miesięcy poniżej wartości aktywów netto, (...) dokonaliśmy odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w wysokości 2,5 mld zł, będącego wynikiem przeprowadzonych testów _ - poinformował prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec w liście do akcjonariuszy.

_ W tych warunkach grupa zachowała jednak stabilną pozycję finansową, o czym świadczy ponad 80-proc. wzrost środków pieniężnych z działalności operacyjnej, do poziomu 3,6 mld zł na koniec 2008 r. _ - dodał cytowany w liście prezes.

Jak poinformowała spółka, najistotniejszą pozycję odpisu stanowił odpis dotyczący aktywów litewskiej rafinerii w Możejkach.

Pod koniec lutego tego roku przedstawiciele spółki informowali, że nie wykluczają dokonania odpisu na trwałą utratę wartości, zaznaczając, że będzie on miał charakter niegotówkowy i nie będzie miał wpływu na finansową sytuację spółki.

Całkowite zadłużenie grupy na koniec 2008 roku wyniosło 13,9 mld zł, co oznacza wzrost o 3,6 mld zł w porównaniu z końcem 2007 roku.

_ Dynamiczny rozwój w ostatnich latach w obszarze akwizycji oraz projektów inwestycyjnych, spowodował wzrost poziomu zadłużenia. Dlatego też w obliczu następującego kryzysu w pierwszych miesiącach 2009 roku priorytetem stało się zabezpieczenie długoterminowego finansowania koncernu _ - poinformował prezes w
liście do akcjonariuszy.

Dodał, że trudne warunki ekonomiczne wymuszają przyspieszenie działań wzmacniających efektywność, redukujących koszty i optymalizujących wydatki inwestycyjne. Powtórzył, że Orlen planuje sprzedaż aktywów z sektora telekomunikacyjnego i chemicznego - Polkomtela i Anwilu.

_ Transakcje te są w fazie zaawansowanych przygotowań, a o ich realizacji zadecydują możliwości nabywcze potencjalnych kupców _ - poinformował prezes.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)