Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PCC rozważa wprowadzenie kolejnych spółek na GPW

0
Podziel się:

Jedną ze spółek chemicznych, która zadebiutuje na giełdzie, będzie PCC Rokita lub któraś z części PCC Rokita

PCC rozważa wprowadzenie kolejnych spółek na GPW
(PCC Rokita)

*PCC rozważa wprowadzenie na warszawską giełdę kolejnych spółek, głównie z sektora chemicznego i energetycznego - poinformowałWaldemar Preussner, przewodniczący rady nadzorczej PCC. *

_ - Zastanawiamy się nad wprowadzeniem kolejnych spółek na GPW, głównie z pionu chemicznego i energetycznego. Najwcześniej byłoby to za półtora roku _ - powiedział Preussner.

Równocześnie nie wyklucza on, że jedną ze spółek chemicznych, która zadebiutuje na giełdzie, będzie PCC Rokita lub któraś z części PCC Rokita.

Pozyskane z rynku środki miałyby zostać przeznaczone na inwestycje.

W 2008 roku PCC Rokita miała 249,2 mln euro przychodów.

*PCC złożyło ofertę na pierwszą grupę chemiczną *
Przewodniczący rady nadzorczej PCC poinformował także o złożeniu przez spółkę ofert na zakup ZA Tarnów, ZA Kędzierzyn i Ciechu.

_ - Złożyliśmy ostateczną ofertę na zakup trzech spółek z pierwszej grupy chemicznej czyli Tarnowa, Kędzierzyna i Ciechu _ - ujawnił Waldemar Preussner, przewodniczący rady nadzorczej PCC.

- _ Są pewne oczekiwania drugiej strony i kwestia jest taka czy to co myśmy złożyli odpowiada tym oczekiwaniom. Wydaje mi się, że będzie duża rozbieżność pomiędzy oczekiwaniem a ofertami _ - dodał Preussner.

Nafta Polska, która prowadzi proces sprzedaży spółek pierwszej grupy chemicznej w czwartkowym komunikacie podała, że wpłynęły ostateczne oferty na zakup wchodzących w skład pierwszej grupy spółek, ale nie podała żadnych szczegółów, nawet ile tych ofert wpłynęło.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA.

Preferowanym przez Skarb Państwa wariantem jest sprzedaż wszystkich tych trzech spółek jednemu inwestorowi. Resort skarbu nie wyklucza jednak możliwości sprzedania tych firm oddzielnie.

Według wypowiedzi wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza, niewykluczone, że jeszcze w tym roku wybrana zostanie najlepsza oferta dla pierwszej grupy chemicznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)