Notowania

grj
28.03.2012 09:28

Pfleiderer Grajewo zakończy inwestycje w Rosji?

Pfleiderer Grajewo nie wyklucza aliansu strategicznego lub sprzedaży swoich aktywów w Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Pfleiderer Grajewo nie wyklucza aliansu strategicznego lub sprzedaży swoich aktywów w Rosji, wynika z wypowiedzi członka zarządu ds. finansowych Rafała Karcza.

"Na razie zamierzamy realizować wariant podstawowy, polegający na wznowieniu projektu. Prowadzimy ostatnie uzgodnienia z bankami w celu podpisania umowy. Kierując się atrakcyjnością inwestycji, ale jednocześnie bezpieczeństwem naszych inwestorów bierzemy też pod uwagę scenariusze alternatywne. Wiążą się one z aliansem strategicznym lub sprzedażą projektu rosyjskiego" – powiedział Karcz, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Gazeta zaznacza, że nie sprecyzował on, czy koncepcja ewentualnej sprzedaży dotyczyłaby tylko niedokończonej inwestycji w Rosji, czy także już działającej fabryki. Tymczasem "Rz" powołuje się na swoje źródła, które mają podkreślać, że może chodzić o sprzedaż wszystkich rosyjskich aktywów spółki. Jako potencjalnego zainteresowanego gazeta wymienia spółkę Swedspan, zależną od koncernu Ikea.

Grajewo bierze pod uwagę warianty alternatywne, gdyż, jak zaznacza dyrektor finansowy spółki, pozwoliłoby to w części lub w całości rozwiązać problem nadmiernego zadłużenia, jak też zmodernizować i poprawić rentowność zakładów w Polsce, które aktualnie odpowiadają za ok. 80% obrotów. Karcz zaznaczył jednak, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta. Według jego słów, należy się jej spodziewać do końca II kwartału.

Według wcześniejszych informacji, finansowanie projektowe ze strony instytucji finansowych projektu rosyjskiego szacowane jest na 110 mln euro. Wkład własny Grajewa i jego większościowego akcjonariusza szacowany jest na 42 mln euro. Moce produkcyjne zakładu MDF w Rosji szacowane są na ok. 450 tys. m. sześć. rocznie. Już wcześniej przedstawiciele spółki zaznaczali, że gdyby te plany nie zostały zrealizowane, firma rozważa alternatywne formy finansowania projektu.

W I-IV kw. 2011 roku spółka miała 33,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 15,25 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 1725,23 mln zł wobec 1390,39 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: grj, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz