Notowania

pge
07.05.2010 12:56

PGE Elektrownia Bełchatów dostanie 180 mln euro dotacji

PGE Elektrownia Bełchatów, należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, podpisała umowę o dofinansowanie kwotą 180 mln euro projektu budowy instalacji do wychwytywania, transportu i geologicznego składowania CO2.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Adamowicz<br>/Dreamstime.com)

PGE Elektrownia Bełchatów, należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, podpisała umowę o dofinansowanie kwotą 180 mln euro projektu budowy instalacji do wychwytywania, transportu i geologicznego składowania CO2 (CCS), wynika z piątkowej informacji firmy.

_ Dofinansowanie w kwocie 180 mln EUR zostanie przeznaczone na jeden z trzech kluczowych komponentów instalacji CCS - komponent wychwytywania CO2 _ - czytamy w komunikacie.

PGE podała, że dotacja pochodzi ze środków wspólnotowych w ramach Europejskiego Planu Energetycznego na Rzecz Naprawy Gospodarczej (EEPR). _ Do programu EEPR zakwalifikowanych zostało w sumie sześć europejskich projektów CCS _ - czytamy dalej.

Projekt który będzie realizowany w Elektrowni Bełchatów pozwoli na znaczącą redukcję emisji CO2 do atmosfery. _ Wydajność wychwytywania CO2 w wybudowanej instalacji przekroczy 80%, co oznacza że instalacja będzie wychwytywała CO2 w ilości około 1,8 miliona ton rocznie. Ponadto instalacja CCS będzie zintegrowana z największym i najbardziej nowoczesnym w Polsce blokiem energetycznym o mocy 858 MW, budowanym w PGE Elektrownia Bełchatów _ - głosi komunikat.

Realizację całej inwestycji CCS przewidziano na lata 2010-2015, a dotacja będzie wypłacana w rocznych transzach w trakcie realizacji projektu.

PGE Elektrownia Bełchatów jest największą w Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc pracujących bloków energetycznych wynosi 4450 MW i stanowi około 15% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Roczna produkcja energii wynosząca przeciętnie 27-28 TWh, stanowi około 20% produkcji krajowej.

PGE Polska Grupa Energetyczna planuje zwiększyć wydatki inwestycyjne do ponad 4,0 ml zł w 2010 r. z 3,7 mld zł poniesionych w ub.r. Na wzrost nakładów inwestycyjnych wpłynie przesunięcie z 2009 roku części inwestycji w budowę bloku o mocy 858 MW w Bełchatowie oraz konieczność wydatkowania ponad 0,5 mld zł zaliczki na budowę nowego bloku w Opolu.

PGE miała 3.370,71 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 1.920,17 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 21.623,35 mln zł wobec 19.408,71 mln zł rok wcześniej.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pge, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz