Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE kupi Energę i wprowadzi ją na GPW

0
Podziel się:

Połączeniu obu grup energetycznych nadal sprzeciwia się UOKiK.

PGE kupi Energę i wprowadzi ją na GPW
(Martin33/Dreamstime)

*Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało się na zbycie akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej. Transakcji wciąć przeciwny jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - podaje _ Gazeta Prawna _. *

Za pakiet 84,2 proc. akcji Energi PGE zaoferowało 7,5 mld złotych. PGE zobowiązało się, że docelowo Energa znajdzie się na Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa.

_ Minister Skarbu Państwa wybrał ofertę PGE, ponieważ zaoferowane i uzgodnione warunki transakcji okazały się najkorzystniejsze z punktu widzenia Skarbu Państwa, bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz spółki Energa SA Za pakiet 84,19 proc. akcji PGE zaoferowało 7.529.913.842,40 zł (tj. 1,80 zł za jedną akcję) _ - napisano w komunikacie.

Energa pojawi się na GPW

MSP podało, że PGE _ docelowo upubliczni spółkę Energa SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w celu finansowania projektów energetycznych tej spółki _. Pod koniec sierpnia resort dopuścił do negocjacji w sprawie przejęcia energetycznej spółki Polską Grupę Energetyczną i Energetyicky a Prujmyslovy Holding.Do MSP wpłynęły wcześniej cztery oferty na kupno Energi.

Złożyły je PGE Polska Grupa Energetyczna, Energetyicky a Prujmyslovy Holding a.s., Kulczyk Holding i Elektrownia Połaniec - z Grupy GDF Suez Energia Polska.Do due diligence Energi dopuszczony był także CEZ, ale wycofał się z wyścigu. MSP chce zakończyć proces prywatyzacji Energi w tym roku.

Wciąż sprzeciwia się UOKiK

Zasadność połączenia tłumaczy się ułatwieniami w budowie elektrowni jądrowych. Według _ Gazety Prawnej _ nie podoba się to Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, prezes UOKiK taki scenariusz będzie niekorzystny dla konkurencji, a do budowy elektrowni atomowych _ nie jest potrzebna koncentracja PGE i Energi _.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)