Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGF utworzyła spółkę CEPD

0
Podziel się:

Polska Grupa Farmaceutyczna utworzyła spółkę Central European Pharmaceutical Distribution, która zajmować się będzie ekspansją w Europie Centralnej.

PGF utworzyła spółkę CEPD
(ITAR TASS/PAP)

*Polska Grupa Farmaceutyczna utworzyła spółkę Central European Pharmaceutical Distribution, która zajmować się będzie ekspansją w Europie Centralnej. *

Kapitał akcyjny CEPD ma zostać podwyższony, aby pozyskać środki na akwizycje. Nowe akcje będą zaoferowane aptekarzom i inwestorom finansowym, w przyszłości możliwe jest upublicznienie spółki.

- _ W pierwszym etapie do CEPD przeniesione zostaną aktywa detaliczne PGF, czyli spółka zarządzająca aptekami oraz aktywa zagraniczne. W drugim etapie planujemy pozyskanie finansowania z rynku kapitałowego, w tym od aptekarzy, którym zaproponujemy udział w podwyższeniu kapitału _ - powiedziała prezes CEPD Maria Wiśniewska.

Dodała, że obecnie prowadzone są rozmowy z bankami inwestycyjnymi na temat sposobu pozyskania finansowania na akwizycje w regionie.

PGF ma 100 proc. akcji zarejestrowanego w Holandii nowego podmiotu. Po nowej emisji zaangażowanie grupy nie spadnie poniżej 51 proc.

- _ W przyszłości nie wykluczamy upublicznienia tej spółki, jednak nie na obecnym etapie _ - powiedział prezes PGF Jacek Szwajcowski.

Podtrzymał też wcześniejsze zapowiedzi zdobycia przez PGF pozycji lidera w dystrybucji farmaceutyków w regionie.

Potencjalne kierunki rozwoju grupy to: Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Słowenia, Chorwacja, Macedonia, Bośnia i Hercegowina oraz Albania.

PGF, który jest największym dystrybutorem farmaceutyków w Polsce, w ubiegłym roku kupił spółki z branży działające na Litwie. W 2008 roku dystrybutor chce wejść do dwóch nowych krajów.

Szwajcowski nie chciał powiedzieć jaka będzie w tym roku rekomendacja zarządu PGF dotycząca wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku.

- _ PGF to spółka regularnie wypłacająca dywidendę, wzrastającą dywidendę _ - powiedział jedynie.

Z zysku w 2006 roku PGF wypłacił 2,40 zł dywidendy na akcję. W 2007 roku skonsolidowany zysk netto wyniósł 74,6 mln zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)