Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG chciałby podwyżki taryfy na gaz od 1 maja

0
Podziel się:

Podwyżka miałaby nie przekraczać 10 procent.

PGNiG chciałby podwyżki taryfy na gaz od 1 maja
(Materiały prasowe)

Według wiceprezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Sławomira Hinca będzie to możliwe, jeśli Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi wniosek spółki do połowy kwietnia.

_ - Do tego szybkiego zatwierdzenia wniosku taryfowego potrzebna jest wola obu stron _ - wyjaśnił Hinc.

26 marca prezes Urzędu Regulacji Energetyki po raz drugi wezwał PGNiG do wyjaśnień i korekty wniosku o podwyżkę taryfy gazowej; wniosek taki PGNiG złożył do URE 12 lutego. Jak poinformował w czwartek Hinc, odpowiedź na to wezwanie PGNiG złożyło w kancelarii Urzędu 2 kwietnia.

_ Otrzymaliśmy odpowiedź PGNiG, analizujemy ją _ - potwierdziła rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

PGNiG zapewnia, że proponowana przez spółkę podwyżka taryfy nie przekracza 10 proc.; o takim maksymalnym pułapie podwyżki na rachunku odbiorcy gazu mówi URE.

Według PGNiG cena samego gazu stanowi około dwie trzecie kosztów na rachunku odbiorcy; dochodzą jeszcze m.in. koszty dystrybucji.

_ - Więc gdyby cena gazu wzrosła o 9 proc. i nic innego by się nie zmieniło, to podwyżka na rachunku odbiorcy końcowego jest 6 proc. _ - wyliczał pod koniec marca Hinc. Jednak o podwyżkę do URE zawnioskowało też sześć regionalnych spółek dystrybucyjnych; trwa rozpatrywanie ich wniosków.

Jak wyjaśniła w czwartek Głośniewska, gdyby wszystkie te wnioski (włącznie z wnioskiem PGNIG) zostały zaakceptowane na proponowanym przez spółki poziomie, to rachunki odbiorców mogłyby wzrosnąć o około 12-19 proc. Podkreśliła, że poziom ten - jak i udział ceny surowca w rachunku - zależy od tego, czy ktoś używa gazu tylko do kuchenki, czy np. też do ogrzewania domu.

Zgodnie z wnioskiem PGNiG, nowa taryfa na gaz po zatwierdzeniu miałaby obowiązywać przez sześć miesięcy; dotychczas było to 12 miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)