Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG dostanie gaz z Kataru

0
Podziel się:

PGNiG podpisało ze spółką QatarGas umowę na dostawy do Polski 1 mln ton LNG rocznie.

PGNiG dostanie gaz z Kataru
(PAP/Lech Muszyński)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało ze spółką QatarGas umowę na dostawy do Polski 1 mln ton naturalnego gazy skroplonego (LNG) rocznie, czyli około 1,5 mld m sześciennych. Dostawy rozpoczną się w 2014 roku - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa.

_ Umowa na dostawy gazu z Kataru została zawarta na okres 20 lat, od 2014 do 2034 r. Na jej podstawie QatarGas dostarczy PGNiG 1 mln ton LNG rocznie - ok. 1,5 mld m sześciennych - do terminalu gazowego w Świnoujściu przy pomocy nowej klasy gazowców Q-Flex o pojemności 216 000 m sześciennych _ - napisano w komunikacie.

_ Pierwsza dostawa odbędzie się między czerwcem a grudniem 2014 r. Wartość kontraktu wyniesie ok. 550 mln USD rocznie, w zależności od ceny ropy i formuły cenowej _ - dodano.

W komunikacie napisano też, że dodatkowe ilości LNG (około 1 mld m sześciennych) PGNiG będzie kupował w kontraktach krótkoterminowych w zależności od zapotrzebowania rynku.

_ To jest pierwszy od 1993 roku długoterminowy kontrakt, który realnie zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne _ - ocenił szef resortu skarbu Aleksander Grad.

Rozmowy ze stroną katarską w sprawie umowy na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski były prowadzone od wiosny 2008 r. W połowie kwietnia tego roku QatarGas i PGNiG podpisały umowę ramową (Heads of Agreement) w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)