Notowania

pgn
29.06.2009 14:18

PGNiG dostanie gaz z Kataru

PGNiG podpisało ze spółką QatarGas umowę na dostawy do Polski 1 mln ton LNG rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Lech Muszyński)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało ze spółką QatarGas umowę na dostawy do Polski 1 mln ton naturalnego gazy skroplonego (LNG) rocznie, czyli około 1,5 mld m sześciennych. Dostawy rozpoczną się w 2014 roku - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa.

_ Umowa na dostawy gazu z Kataru została zawarta na okres 20 lat, od 2014 do 2034 r. Na jej podstawie QatarGas dostarczy PGNiG 1 mln ton LNG rocznie - ok. 1,5 mld m sześciennych - do terminalu gazowego w Świnoujściu przy pomocy nowej klasy gazowców Q-Flex o pojemności 216 000 m sześciennych _ - napisano w komunikacie.

_ Pierwsza dostawa odbędzie się między czerwcem a grudniem 2014 r. Wartość kontraktu wyniesie ok. 550 mln USD rocznie, w zależności od ceny ropy i formuły cenowej _ - dodano.

W komunikacie napisano też, że dodatkowe ilości LNG (około 1 mld m sześciennych) PGNiG będzie kupował w kontraktach krótkoterminowych w zależności od zapotrzebowania rynku.

_ To jest pierwszy od 1993 roku długoterminowy kontrakt, który realnie zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne _ - ocenił szef resortu skarbu Aleksander Grad.

Rozmowy ze stroną katarską w sprawie umowy na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski były prowadzone od wiosny 2008 r. W połowie kwietnia tego roku QatarGas i PGNiG podpisały umowę ramową (Heads of Agreement) w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
Tagi: pgn, pgnig, gaz, katar, lng, dostawy, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz