Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pgnig
23.02.2010 12:46

PGNiG: Energa lub wypłata dywidendy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wciąż analizuje, czy złożyć ofertę na Energę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Zarząd PGNiG może wnioskować o niewypłacanie dywidendy za 2009, jeśli zdecyduje się na złożenie oferty na Energę - powiedział Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

_ - Jeśli pojawią się w tym roku duże projekty inwestycyjne, na przykład gdybyśmy starali się o kupno Energi, to zarząd PGNiG może wnioskować o niewypłacanie dywidendy za 2009 rok _ - powiedział Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Dodał, że w dalszym ciągu PGNiG analizuje, czy złożyć ofertę na Energę.
_ _

_ - Ten sektor jest nam bliski, zamierzamy tak czy inaczej inwestować w energetykę. Za wcześnie mówić, czy złożymy ofertę, żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Spodziewam się, że będzie kilku inwestorów chętnych na kupno tej spółki _ - powiedział Dudziński.

Ewentualne środki na ten cel, w wysokości kilku miliardów złotych, pochodziłyby z finansowania zewnętrznego.

Ministerstwo Skarbu Państwa informowało wcześniej, że zamierza w drugim kwartale tego roku ogłosić przetarg na sprzedaż inwestorowi branżowemu gdańskiego koncernu energetycznego Energa. Resort liczy na zakończenie prywatyzacji spółki w trzecim kwartale.

Wśród potencjalnych zainteresowanych akcjami Energi poza PGNiG jest m.in. Polska Grupa Energetyczna.

Gdańska Energa (w całości należy do SP) jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza prąd 7,3 mln odbiorców na północy i w centrum kraju. Zgodnie ze strategią na lata 2009-2015, łączne inwestycje Grupy Energa do końca 2015 roku wyniosą ponad 22 mld złotych.

W 2008 r. grupa Energa zanotowała ok. 435 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 8 mld zł. Po trzech kwartałach 2009 roku zysk netto grupy wyniósł 426 mln zł i był o 11 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dudziński poinformował, że tegoroczne inwestycje PGNIG wyniosą około 5 mld złotych.
_ _

_ - Nasze tegoroczne wydatki, samego PGNiG jak i spółek z grupy kapitałowej, powinny być zbliżone do kwoty 5 mld zł, z czego 600 mln zł przeznaczymy na poszukiwania złóż w kraju, 200 mln zł za granicą, 1,2 mld zł na magazyny, ponad 1 mld zł na dystrybucję, a około 2 mld zł na zagospodarowanie złóż i inne wydatki, np. gazociągi i systemy IT _ - powiedział Dudziński.

W 2009 roku PGNiG zainwestowało ponad 4 mld złotych.

Dudziński uważa, że 2010 rok powinien być spokojniejszy dla PGNiG.

_ - Nie powinno być już tak trudno, jak w pierwszej połowie 2009 roku. Ten rok powinien być spokojniejszy, bez takich zawirowań cen ropy naftowej, jak w zeszłym roku _ - podsumował.

Tagi: pgnig, pgn, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz