Notowania

pgn
07.05.2010 15:13

PGNiG i Tauron wybudują blok gazowo-parowy

Grupy kapitałowe PGNiG oraz Tauronu podpisały umowę o budowie bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w Stalowej Woli, którego koszt szacowany jest maksymalnie na 1,95 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Grupy kapitałowe PGNiG oraz Tauronu podpisały umowę o budowie bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w Stalowej Woli, którego koszt szacowany jest maksymalnie na 1,95 mld zł - poinformował PGNiG w komunikacie.

Górną granicę wartości umowy określono na kwotę 1,95 mld zł. Projekt zostanie zrealizowany w formule project finance, w ramach której minimum 50 proc. wartości zostanie sfinansowane z instrumentów dłużnych, zabezpieczonych cesją wierzytelności wynikających z długoletnich umów handlowych.

Budowa oraz eksploatacja bloku w Stalowej Woli będzie realizowana przez spółkę celową SPV - Elektrociepłownia Stalowa Wola. W zależności od stopnia wykorzystania bloku gazowego zapotrzebowanie na paliwo wyniesie ok. 0,5-0,6 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Dostawcą paliwa gazowego będzie PGNiG.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na rok 2010, a jej zakończenie na rok 2014.

Umowa zakłada, że docelowymi akcjonariuszami spółki celowej EC Stalowa Wola będą: należąca do grupy kapitałowej Tauron - ESW oraz należąca do grupy kapitałowej PGNiG - PGNiG Energia. ESW oraz PGNiG Energia będą posiadać po 50 proc. akcji EC Stalowa Wola. Obecnie 100 proc. udziałów w EC Stalowa Wola objęła ESW.

Strony będą miały prawo do odbioru energii elektrycznej wytworzonej w bloku gazowo-parowym w ilości proporcjonalnej do udziałów posiadanych w SPV, co przy założonej strukturze własnościowej przedsięwzięcia oznacza, że PGNiG Energia będzie mogła odbierać połowę energii elektrycznej produkowanej w nowej elektrociepłowni.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz