Notowania

Przejdź na
pgnig
09.12.2010 14:46

PGNiG poszuka gazu w Rosji

Rynek rosyjski jest szczególnie perspektywiczny dla spółek serwisowych PGNiG.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce, żeby jego spółki serwisowe prowadziły m.in. wiercenia w Rosji - poinformował prezes PGNiG Michał Szubski. W dłuższej perspektywie firma nie wyklucza, że chciałaby uzyskać udziały w koncesjach wydobywczych w tym kraju.

Spółki serwisowe PGNiG oferują swoje usługi firmom poszukującym ropę i gaz na całym świecie, wiercą m.in. w Indiach, Kazachstanie, Ugandzie, Mozambiku, a także w Czechach i na Ukrainie.

- _ Nasze firmy (PGNIG i Gazprom), rozwiązując część problemów, które narastały przez ostatnie 10 lat, wychodzą na prostą we wzajemnych relacjach. Doszliśmy do wniosku, że powinniśmy porozmawiać o nowych biznesach, które moglibyśmy wspólnie prowadzić _ - powiedział w Szubski. - _ Patrzymy na dwa aspekty: ewentualne działania Gazpromu w Polsce i PGNiG w Rosji. Jeśli mamy razem coś robić, to musimy zachować symetrię _ - podkreślił.

Szubski zaznaczył, że rynek rosyjski jest _ szczególnie perspektywiczny _ dla spółek serwisowych PGNiG. - _ Chcielibyśmy zaistnieć na rynku rosyjskim, zarówno jako wykonawca w pracach poszukiwawczych i zagospodarowaniu złóż w tym kraju, ale w przyszłości być może również jako inwestor, czyli uczestnik lub współuczestnik koncesji na poszukiwania i wydobycie gazu w Rosji _ - powiedział.

- _ Z kolei, jeśli chodzi o Polskę, to warto rozmawiać na temat projektów elektroenergetycznych. Mógłby to być wspólny projekt budowy elektrowni opartej na gazie _ - zauważył Szubski. Dodał, że polska elektroenergetyka potrzebuje wielu nowych inwestycji, a _ źródła wytwarzania z gazu są szybsze i bardziej efektywne niż inne _.

PGNiG już inwestuje w budowę bloków parowo-gazowych (w Stalowej Woli); myśli o kolejnych projektach i nie wyklucza ewentualnego udziału Gazpromu.

- _ Będziemy uruchamiać grupy robocze w każdym z tych obszarów, składające się z przedstawicieli naszej firmy i Gazpromu. To są oczywiście plany. Czy zostaną one zrealizowane - pokaże przyszłość. Aby mówić o szczegółach trzeba poczekać na wyniki i konkretne propozycje współpracy _ - podsumował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zbuduje;u;nas;elektrownie;gazowe,228,0,731620.html) Gazprom zbuduje u nas elektrownie gazowe PGNiG otrzyma koncesję na poszukiwanie gazu w Rosji. Takie są podobno ustalenia szefów firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nizsza;cena;gazu;tego;chce;pgnig,28,0,731420.html) Niższa cena gazu? Tego chce PGNiG Firma złożyła wniosek o obniżenie cen dla odbiorców indywidualnych i przemysłowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t99315.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezesi;gazpromu;i;pgnig;rozmawiali;w;warszawie,123,0,729979.html) Prezesi Gazpromu i PGNiG rozmawiali w Warszawie Według szefa Gazpromu, rosyjsko-polska współpraca energetyczna ma _ dobry potencjał dla dalszego rozwoju _.
Tagi: pgnig, giełda, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz