Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG spodziewa się jeszcze gorszych wyników

0
Podziel się

Prezes Szubski nie liczy na poprawę wyników po fatalnym IV kwartale.

PGNiG spodziewa się jeszcze gorszych wyników
(EPA/PAP)
bDoAhSgl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
, po stracie netto w IV kwartale 2008 roku, spodziewa się raczej jeszcze słabszych wyników w I kw. 2009 r., wynika z piątkowych wypowiedzi prezesa Michała Szubskiego.

Na pytanie _ Czy nie będzie lepiej z wynikami w I kwartale? _ w wywiadzie w radio PiN w piątek, Szubski odpowiedział: _ Nie sądzę _.

Prezes podkreślił, że spółka wciąż ma do czynienia z ciągle wysokimi cenami pozyskania gazu w imporcie i bardzo wysokiego kursu dolara w złotych. _ - Te dwie tendencje bardzo negatywnie się ułożyły w czwartym kwartale i ciągle obowiązują w pierwszym _ - powiedział.

bDoAhSgn

Z jego słów wynika, że spółka chce, aby taryfa sprzedaży gazu odbiorcom, która ma obowiązywać od pierwszego kwietnia uwzględniała te niekorzystne czynniki.

_ - U wszystkich sąsiadów Polski w ubiegłym roku były bardzo istotne podwyżki - w Niemczech o 40% w ciągu roku, a Czechy i Słowacja mają o 20-30% wyższe ceny niż w Polsce w tej chwili _ - powiedział też Szubski.

Na początku tygodnia przedstawiciele PGNiG informowali, że spółka może zanotować stratę także w I kw. 2009 r. ze względu na warunki makroekonomiczne. Podkreślali wówczas, że spółka kupuje obecnie gaz po cenach bazujących także na wysokich cenach ropopochodnych z drugiego i trzeciego kwartału, kiedy były one najwyższe w historii.

  • ##Giganci z GPW stracili miliardy
bDoAhSgt

PGNiG miała 310,04 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2008 roku wobec 500,93 mln zł straty rok wcześniej. Jest to wynik gorszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 11 mln zł zysku.

Narastająco w I-IV kw. 2008 roku grupa miała 928,58 mln zł zysku wobec 915,03 mln zł zysku rok wcześniej.

W poniedziałek PGNiG podało, że największy wpływ na stratę w IV kwartale miał bardzo wysoki koszt zakupu gazu z importu, który nie został zrekompensowany przez obowiązującą taryfę dla paliw gazowych.

Cena, za jaką PGNiG kupowało gaz w IV kwartale 2008 roku, opierała się na cenach produktów ropopochodnych z trzech pierwszych kwartałów 2008 roku. Dziewięciomiesięczna średnia notowań ropy dla IV kwartału bieżącego roku wyniosła 112 USD/boe i wzrosła w porównaniu ze średnią dla III kwartału 2008 roku o 9% i aż o 66% w stosunku do średniej z IV kwartału 2007 roku..

bDoAhSgu

Spółka podała, że wzrost dziewięciomiesięcznej średniej w IV kwartale minionego roku skutkował wzrostem kosztu zakupu gazu z importu o 79% w ujęciu złotowym.

bDoAhSgO
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)