Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIR może zaangażować się w opolski projekt

0
Podziel się:

Polskie Inwestycje Rozwojowe rozważają inwestycję w opolską elektrownię.

PIR może zaangażować się w opolski projekt
(TAURONPE)
bESkzXCJ

Polskie Inwestycje Rozwojowe rozpatrują możliwość udziału kapitałowego w projekcie budowy bloków w Opolu - poinformował Paweł Tamborski, wiceminister skarbu. Konieczne byłoby wtedy utworzenie spółki celowej dla tej inwestycji.
_ - PIR bierze pod uwagę możliwość udziału kapitałowego w projekcie w Opolu. (...) trzeba by wydzielić projekt z grupy PGE, stworzyć SPV _ - powiedział wiceminister._ - Trwają prace koncepcyjne _ - dodał.

Zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni mogą pojawić się konkretne informacje w sprawie tej inwestycji. Tamborski powtórzył, że PGE pracuje nad możliwościami poprawy efektywności projektu, w tym nad długoterminową umową z Kompanią Węglową na dostawy węgla.

Pod koniec czerwca Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Elektrowni Opole. Spółki mają analizować możliwość ewentualnego zaangażowania kapitałowego KW w realizację inwestycji.

bESkzXCL

Tamborski pytany czy poza KW i PIR jakiś kolejny podmiot mógłby się zaangażować kapitałowo w inwestycję, odpowiedział:_ - Nie mam informacji, by PGE rozważała jakiegoś innego partnera kapitałowego _.

Dariusz Kacprzyk, p.o. prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, poinformował, że bank mógłby potencjalnie udzielić PGE finansowania dłużnego w wysokości ok. 900 mln zł. Bank objął niedawno połowę ostatniej emisji 5-letnich obligacji PGE o wartości 1 mld zł.

_ - Na dziś projekt w Opolu nie jest przedmiotem analiz _ - powiedział Kacprzyk. Wcześniej, w kwietniu, PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Kontynuowanie projektu nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki - podawała wówczas PGE. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu powstała.

Rozbudowę należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 MW za ponad 11,5 mld zł brutto ma zrealizować konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Chęć zaangażowania PIR-u w projekt budowy bloku w Jaworznie podtrzymuje Tauron.

bESkzXCR

_ - Jesteśmy zainteresowani. Gdyby PIR był zainteresowany, to trzeba byłoby pomyśleć o przygotowaniu gruntu, czyli m.in. wydzieleniu inwestycji _ - powiedział dziennikarzom prezes Tauronu Dariusz Lubera.

Przypomniał, że według wcześniejszych zapowiedzi maksymalny próg zaangażowania PIR-u w dany projekt to 750 mln zł, co w przypadku inwestycji w Jaworznie oznaczałoby ponad 10 procent udział.

bESkzXDm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)