Notowania

gospodarka
10.09.2018 13:51

PKB Polski. Pekao podnosi a Credit Agricole obniża prognozy

Lepiej niż poprzednio kondycję polskiej gospodarki oceniają ekonomiści Pekao. Jednocześnie swoje prognozy obniżyli eksperci Credit Agricole. Mimo różnic, oba banki tak samo typują wzrost PKB Polski w tym roku - nieco poniżej 5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Premier Morawiecki ciągle nie może narzekać na prognozy dla polskiej gospodarki.

"Uwzględniając nieco wyższy od naszych oczekiwań wzrost PKB w drugim kwartale oraz utrzymującą się wysoką dynamikę konsumpcji rewidujemy prognozę wzrostu PKB w 2018 roku do 4,8 proc." - czytamy w "Makrokompasie" przygotowanym przez Pekao.

W poprzednim raporcie obowiązywała znacznie bardziej zachowawcza opinia, że w całym roku polska gospodarka urośnie o 4,5 proc. Mimo podwyżki, dalej obowiązuje scenariusz, że w kolejnych kwartałach roczne tempo wzrostu PKB będzie wyhamowywało.

Tak samo oceniają średnioroczny wzrost gospodarki ekonomiści Credit Agricole, z tym, że to oznacza pogorszenie perspektyw względem poprzedniej oceny. Wcześniej prognozy banku zakładały 5 proc. wzrostu PKB.

"Główne tendencje dotyczące wzrostu gospodarczego w naszym scenariuszu nie uległy znaczącym zmianom w porównaniu do ostatniej prognozy. Uważamy, że I kw. 2018 r. był szczytem bieżącego cyklu wzrostu gospodarczego. W kolejnych kwartałach oczekujemy, że tempo wzrostu PKB nadal będzie osiągało relatywnie wysokie poziomy, jednak będzie się ono znajdować w łagodnym trendzie spadkowym" - czytamy w raporcie.

Paweł Borys: wzrost PKB ma silne fundamenty, ale widać chmury na horyzoncie

Analitycy Credit Agricole podkreślają, że w drugiej połowie roku nastąpi przyspieszenie dynamiki inwestycji jednak tempo wzrostu nakładów inwestycyjnych w całym roku będzie niższe niż wcześniej oczekiwano.

"Przyspieszenie inwestycji ogółem w II poł. br. będzie związane ze znaczącym przyspieszeniem wzrostu inwestycji publicznych realizowanych poza jednostkami samorządu terytorialnego oraz zwiększeniem dynamiki nakładów inwestycyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. Uważamy jednak, że ze względu na cykl polityczny (inwestycyjna 'górka' w jednostkach samorządu terytorialnego w 2018 r. w związku z wyborami samorządowymi) oraz sygnalizowany w badaniach koniunktury krótki cykl inwestycyjny w sektorze przedsiębiorstw, w 2019 r. tempo wzrostu inwestycji będzie się stopniowo obniżać" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2018

MariuszGdyby przyjrzeć się wskaźnikom 3 lata temu mówiono o upadku Polski a najlepsze prognozy dawały 3 % PKB i duży deficyt. Jak tu ufać "znawcom" ? … Czytaj całość

10-09-2018

IZUSDLACZEGO MORAWIECKI POBIERA PENSJĘ PREMIERA , JEŻELI W CZASIE SWOJEJ PRACY JEŹDZI PO POLSCE I AGITUJE ZA PIS ???????????????????????????????????????

10-09-2018

ewfjaka Polska gospodarke PIS juz wszystko zniszczył

Rozwiń komentarze (5)