Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKM Duda miał 44,7 mln zł straty netto

0
Podziel się:

Skonsolidowana strata netto PKM Duda wyniosła w pierwszym kwartale tego roku 44,7 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku grupa miała 5,6 mln zł zysku netto.

PKM Duda miał 44,7 mln zł straty netto
(DPA/PAP)

Skonsolidowana strata netto PKM Duda wyniosła w pierwszym kwartale tego roku 44,7 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku grupa miała 5,6 mln zł zysku netto.

Firma poinformowała w komentarzu do raportu kwartalnego, że na stratę netto wpływ miało głównie ujęcie w księgach rachunkowych zdarzeń związanych z transakcjami na instrumentach pochodnych na łączną wartość 44,6 mln zł.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku zysk operacyjny grupy spadł do 6,4 mln zł z 12,1 mln zł przed rokiem. Z kolei przychody w I kwartale 2009 roku wzrosły o 21 proc., do 386,2 mln zł z 318,3 mln zł.

Jak podała spółka w komentarzu do raportu, wzrost przychodów jest w znacznej mierze efektem zwiększonego poziomu uboju trzody chlewnej w spółce matce, a także nominalnego wzrostu cen mięsa. Udział eksportu w przychodach grupy wyniósł 12 proc.

_ Na uwagę zasługuje fakt, że mimo iż poziom zrealizowanych przychodów eksportowych był znacznie niższy od planowanych, to grupa kapitałowa uzyskała w I kwartale przychody eksportowe w wysokości 46.287 tys. zł, co stanowi wzrost o 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego _ - podała spółka.

PKM Duda poinformował, że na wyniki finansowe firmy w pierwszym kwartale znaczący wpływ miały zmiany na rynku walutowym, które przyczyniły się do wszczęcia przez spółkę postępowania naprawczego.

_ Z uwagi na osiągane przychody z tytułu kontraktów sprzedaży w walutach obcych, a także zawarte przez spółkę transakcje zabezpieczające, istotne znaczenie dla wyników emitenta ma zmiana kursów walutowych. W I kw. 2009 r. rynek walutowy charakteryzował się bardzo dynamicznymi zmianami z tendencją dalszego osłabienia złotówki. Dodatkowo pogłębiały się skutki światowego kryzysu finansowego, w efekcie czego nastąpiło załamanie się struktury przychodów walutowych spółki w walutach obcych, w tym w szczególności w USD _ - poinformowała spółka.

Załamanie to widoczne było w szczególności w odniesieniu do rynku ukraińskiego.

W ramach postępowania naprawczego, zarząd spółki prowadzi intensywne negocjacje z bankami.

_ Zarząd spółki zakłada, że w drodze prowadzonych negocjacji oraz ewentualnie sądowego ustalenia wysokości roszczeń banków zdoła wypracować taką strukturę zobowiązań, którą będzie w stanie na bieżąco regulować. Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż spółka (...) na bieżąco prowadzi działalność gospodarczą oraz terminowo reguluje zobowiązania nie objęte postępowaniem naprawczym, w tym w szczególności wobec dostawców, czym zapewnia prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej _ - poinformowała Duda w komentarzu.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)