Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen przerwał rozmowy o inwestycji w Rafinerię Mider w Leuna

0
Podziel się:

PKN podał w piątek, że zarząd nie uzyskał zgody rady nadzorczej na tę transakcję

PKN Orlen przerwał rozmowy o inwestycji w niemiecką Rafinerię Mider w Leuna - poinformował w poniedziałek PAP koordynator biura prasowego PKN Ireneusz Wypych.

'PKN przerwał rozmowy dotyczące inwestycji w niemiecką Rafinerię Mider w Leuna' - powiedział PAP Wypych.

'Polski Koncern Naftowy Orlen SA oświadcza, że rozważając strategiczne inwestycje w Europie Środkowej brała także pod uwagę możliwość inwestowania w aktywa Rafinerii Mider w Leuna. Jednak na dzień dzisiejszy rozmowy zostały przerwane' - podała nastęnie spółka w komunikacie.

O możliwości kupna przez PKN 50 proc. akcji rafinerii Mider poinformował w piątek dziennikarzy Maciej Manicki poseł SLD i przewodniczący OPZZ. Według jego informacji zarząd PKN przygotowywał tę operację od połowy ubiegłego roku.

Jeszcze w poniedziałek około południa PKN podał, rozważa zakup 50 proc. akcji niemieckiej Rafinerii Mider w Leuna od koncernu TotalFinalElf.

Według poniedziałkowej 'Rzeczpospolitej' PKN wstępną ofertę dotyczącą Rafinerii Mider przedstawił TotalFinalElf w połowie września 2000 roku. W listopadzie zarząd PKN postanowił podpisać wstępne porozumienie z TotalFinalElf w sprawie kupna 50 proc. udziałów w spółce Mider GmbH, która jest właścicielem Leuny.

PKN podał w piątek, że zarząd nie uzyskał zgody rady nadzorczej na tę transakcję.

'Rzeczpospolita' podała, że finansowanie projektu, którego wartość szacowana jest na 1,1 mld USD ma zapewnić kilka kredytów konsorcjalnych, pochodzących głównie od banków zagranicznych.

Dzięki tej transakcji PKN otrzymałby kontrolę nad siecią stacji benzynowych w Czechach i we wschodnich Niemczech.

Transakcja obejmowałaby przejęcie około 230 stacji paliw w Niemczech i około 30 w Czechach.

'W związku z opublikowaniem poufnych materiałów dotyczących prowadzonych rozmów PKN Orlen SA zamierza zainteresować sprawą Komisję Papierów Wartościowych' - napisał PKN w komunikacie.

W ubiegłym tygodniu Andrzej Modrzejewski, prezes PKN Orlen potwierdził, że spółka będzie w 2001 roku uczestniczyła w konsolidacji sektora paliwowego w Europie Centralnej. Prezes poinformował, że firma prowadzi rozmowy zarówno z austriackim koncernem OMV, jak i węgierskim MOL. Jego zdaniem jest szansa, że do końca roku niektóre porozumienia zostaną podpisane.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)