Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen szuka partnera dla litewskiej spółki

0
Podziel się:

PKN Orlen rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla swej litewskiej spółki zależnej Orlen Lietuva.

PKN Orlen szuka partnera dla litewskiej spółki
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

PKN Orlen rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla swej litewskiej spółki zależnej Orlen Lietuva, jednak dotychczas nie prowadził w tej sprawie żadnych rozmów - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

Na pytanie, czy PKN Orlen analizuje lub przynajmniej wstępnie rozważa możliwość sprzedaży części udziałów w˙Orlen Lietuva, w jakiej˙wielkości i na jakich warunkach, biuro prasowe płockiego koncernu odpowiedziało: _ Koncern rozważa wariant pozyskania strategicznego partnera w przyszłości. Do tej pory żadne negocjacje w tej sprawie nie były prowadzone _.

PKN Orlen podał w swym stanowisku, iż _ otoczenie makroekonomiczne w ciągu ostatniego półtora roku, szczególnie niski dyferencjał i marże rafineryjne, nie sprzyjają osiąganiu przez Orlen Lietuva oczekiwanych wyników finansowych _.

W ocenie płockiego koncernu, dodatkowym utrudnieniem dla funkcjonowania litewskiej spółki są _ wciąż nierozwiązane problemy logistyczne i brak postępu w negocjacjach, które powinny te problemy rozwiązać _.

Według biura, podstawowym celem pozostaje zapewnienie rentowności litewskim aktywom.

_ - Wcześniejsze plany rozwoju firmy w obszarze inwestycyjno-logistycznym, w kontekście artykułowanego sprzeciwu władz Litwy wobec obecności PKN Orlen w akcjonariacie, czy operacyjnym zarządzaniu terminalem w Kłajpedzie, nie mogą być uruchomione. Dlatego rozważamy opcję pozyskania partnera strategicznego _ - odpowiedziało biuro na pytanie PAP, czy PKN Orlen˙planuje zmiany w˙swej strategii w odniesieniu do Orlen Lietuva.

W czwartek _ Dziennik Gazeta Prawna _ podał, iż PKN Orlen zastanawia się nad pozyskaniem partnera strategicznego dla rafinerii w Możejkach i może nim być rosyjski koncern naftowy Rosnieft.

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży, w tym partnerowi z Rosji, rafinerii Orlen Lietuva. Spekulacje te pojawiły się także ostatnio w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta (terminal w Kłajpedzie - PAP), głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

W ubiegłym tygodniu rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz powiedział PAP, iż płocki koncern nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie sprzedaży tej litewskiej spółki. _ Nie ma żadnych tego typu rozmów. W ogóle nie rozmawiamy z nikim na temat sprzedaży Orlen Lietuva - ani z Rosją, ani z nikim innym _ - oświadczył wówczas Piekarz.

W ocenie PKN Orlen, brak dogodnego dostępu do eksportu produktów Orlen Lietuva przez morze, wpływa niekorzystnie na wyniki działalności litewskiej spółki i obniża rentowność tej inwestycji.

Na początku lutego PKN Orlen podał, iż dotychczasowe rozmowy z władzami litewskimi w sprawie uzyskania przez płocki koncern kontroli operacyjnej nad terminalem Klaipedos Nafta nie przyniosły rezultatu. Jednocześnie uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy możliwa jest wobec tego sprzedaż Orlen Lietuva. _ Niczego nie wykluczamy. Dalece niezadowalająca sytuacja rafinerii w Możejkach zmusza nas do kontynuacji bardzo ostrych działań restrukturyzacyjnych _ - powiedział wówczas PAP Piekarz.

W ostatnim czasie PKN Orlen przyznał, iż przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej w Brukseli na państwowe Koleje Litewskie, które w 2008 r. rozebrały, a obecnie zwlekają z odbudową części torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę. Chodzi o rozebranie i zwlekanie z odbudową torów przez łotewskie Renge.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)