Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
24.08.2005 18:01

PKN Orlen złożył wniosek o przywrócenie prawa głosu w Unipetrolu

Polski Koncern Naftowy Orlen złożył w czeskiej Komisji Papierów Wartościowych wniosek o wyrażenie zgody na wykonywanie prawa głosu z akcji Unipetrolu na zbliżającym się walnym zgromadzeniu czeskiej spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polski Koncern Naftowy Orlen złożył w czeskiej Komisji Papierów Wartościowych wniosek o wyrażenie zgody na wykonywanie prawa głosu z akcji Unipetrolu na zbliżającym się walnym zgromadzeniu czeskiej spółki - poinformował PKN w środowym komunikacie.

Unipetrol, na wniosek mniejszościowego akcjonariusza, zwołał NWZA na 6 września. Walne ma rozpatrzyć uchwały w sprawie zmian w radzie nadzorczej i statucie spółki.

"W związku ze zbliżającym się NWZA Unipetrolu, PKN Orlen chce mieć możliwość zabezpieczenia swoich praw większościowego udziałowca spółki. Zgodnie z czeskim prawem Komisja Papierów Wartościowych może podjąć taką decyzję" - napisano w komunikacie.

Prawo do wykonywania głosu z akcji PKN zostało zawieszone w efekcie odrzucenia pod koniec lipca pierwszej propozycji obowiązkowego wykupu akcji.

PKN Orlen w nowym wezwaniu na akcje czeskich spółek podwyższył ceny za jedną akcję Unipetrolu, Paramo i Spolany.

Płocka spółka przesłała swoją propozycję do Komisji Papierów Wartościowych 12 sierpnia. KPW wydaje decyzję w takich przypadkach w terminie od 8 do 13 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku.

Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen, powiedział w środę PAP, że w przypadku Paramo i Spolany komisja zdecydowała, iż wyda decyzję w terminie do 13 dni od otrzymania wniosku.

"Nie mamy na razie informacji, w jakim terminie zostanie podjęta decyzja co do pozwolenia na ogłoszenie wezwania na akcje Unipetrolu" - dodał.

Rzecznik płockiej spółki powiedział, że ogłoszenie wezwania na Unipetrol oznacza automatycznie przywrócenie prawa głosu z tych akcji.

Wniosek o zwołanie NWZA Unipetrolu złożył Atlantik financni trhy a.s.

Według PKN Orlen, zmiany w statucie Unipetrolu zaproponowane przez Atlantik mogłyby doprowadzić do utraty możliwości zarządzania spółką w zgodzie z obecnie obowiązującymi standardami corporate governance oraz skutecznej integracji Unipetrolu z międzynarodową grupą kapitałową.

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz