Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN otrzymał zgodę KE na zakup Unipetrolu

0
Podziel się:

Organy antymonopolowe Komisji Europejskiej (KE) zaakceptowały kupno 62,99 proc. akcji Unipetrolu przez PKN Orlen - poinformowała KE w środowym komunikacie.

"Komisja sprawdziła, że nie stwarza to zagrożeń dla konkurencyjności. W szczególności Komisja wzięła pod uwagę, że nowa grupa będzie mieć raczej ograniczoną wielkość w porównaniu z innymi międzynarodowymi rywalami z tej branży" - napisano w komunikacie KE.

"Operacja, która jest krokiem naprzód w prywatyzacji Unipetrolu, będzie prowadziła do utworzenia dużego regionalnego gracza w sektorze paliwowym w regionie" - dodano.

Zgoda Komisji Europejskiej jest warunkiem finalizacji transakcji.

PKN Orlen złożył zawiadomienie o planowanym połączeniu z Unipetrolem 11 marca.

Umowę kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu o wartości 13,05 mld koron czeskich, czyli ok. 480 mln USD PKN podpisał z czeskim Funduszem Majątku Narodowego 4 czerwca 2004 roku.

Pierwszą ratę w wysokości 10 proc. za nabywane aktywa polska spółka zapłaciła 28 czerwca 2004 roku.

Pozostałe 90 proc. (ok. 11,75 mld koron) PKN będzie musiał wpłacić w ciągu 15 dni od środy 20 kwietnia.

Kontrakt zawarty przez PKN Orlen na Unipetrol daje prawo weryfikacji ostatecznej ceny o 15 proc. w górę lub 25 proc. w dół, gdyby badanie audytowe pokazało, że wzrosła lub zmalała wartość aktywów czeskiej firmy, zanim transakcja z PKN Orlen zostanie sfinalizowana.

Unipetrol osiągnął wstępnie w 2004 r. skonsolidowany zysk netto w wysokości 3,55 mld koron po stracie w 2003 r. wynoszącej 406 mln koron. Również wszystkie spółki zależne Unipetrolu osiągnęły w ub. roku dobre wyniki, a to zdaniem analityków, może oznaczać, że czeski rząd zażąda za Unipetrol wyższą cenę o 10 proc.

Po przejęciu Unipetrolu przez PKN rozpocznie się integrowanie struktur obu podmiotów w poszczególnych ich segmentach, w tym produkcji rafineryjnej, petrochemicznej, handlu hurtowego, działalności detalicznej oraz w produkcji poszczególnych grup towarowych.

Zgodnie z wymogami prawnymi, PKN Orlen w ciągu 60 dni od daty zamknięcia transakcji kupna Unipetrolu ogłosi wezwanie na zakup pozostających w obrocie publicznym akcji czeskiego holdingu i jego spółek zależnych: Paramo i Spolana, notowanych na giełdzie w Pradze.

Unipetrol posiada 81,8 proc. udziałów w Spolana a.s., podmiocie zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych, oraz 73,5 proc. udziałów w rafinerii ropy naftowej Paramo a.s.

PKN poinformował, że zastanawia się nad pozostawieniem Unipetrolu na praskim parkiecie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)