Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany ITI

0
Podziel się:

Rada dyrektorów ITI zdecyduje w grudniu lub na początku stycznia o przeprowadzeniu oferty publicznej grupy telewizyjnej, mającej powstać wokół TVN. Według obecnych szacunków ITI, w ofercie publicznej mogłoby być zaoferowane 20-30 proc. akcji grupy telewizyjnej

- poinformował PAP prezes ITI.

"Na razie podjęliśmy wstępną decyzję o wprowadzeniu akcji grupy telewizyjnej na warszawską giełdę. Ostatecznie zdecyduje o tym rada dyrektorów w drugiej połowie grudnia lub na początku stycznia" - powiedział w wywiadzie dla PAP Jan Wejchert, prezes ITI.

Radę dyrektorów tworzy obecnie dziewięć osób, trzy z nich wchodzące w skład komitetu wykonawczego pełnią funkcję odpowiadającą w polskim prawie zarządowi, a pozostałe osoby - radzie nadzorczej.

"Na pewno nie zamierzamy oddać kontroli. Skłaniamy się do tego, żeby zaoferować inwestorom 20-30 proc. akcji. Wydaje nam się, że taki pakiet zapewni odpowiednią płynność akcji" - dodał.

Według niego spółka nie zrezygnowała ostatecznie z alternatywnej możliwości, czyli wprowadzenia na warszawską giełdę akcji samego holdingu ITI.

"Obecnie jednak, po przeprowadzonej z sukcesem emisji obligacji TVN, przeważa opcja wprowadzenia aktywów telewizyjnych na giełdę" - powiedział.

Pod koniec listopada ITI poinformował, że rozpoczął przygotowania do udzielenia mandatu polskim i zagranicznym bankom inwestycyjnym w celu przygotowania oferty publicznej grupy TVN.

Prezes pytany przez PAP o ewentualną cenę emisyjną, powiedział, że zostanie ona uzgodniona z bankami inwestycyjnymi.

Na początku grudnia ITI zapłacił SBS za 30,4 proc. udziałów w TVN 131,5 mln euro.

"Cena emisyjna będzie ustalana w oparciu nie tylko o wartość TVN, ale także innych aktywów telewizyjnych, więc wycena TVN jest tylko jednym z jej elementów" - powiedział Wejchert.

Według niego głównym wyznacznikiem terminu przeprowadzenia oferty publicznej będzie dobra sytuacja na rynku. Wcześniej grupa komunikowała, że przeprowadzi ją możliwie jak najszybciej w warunkach dobrej koniunktury.

"Jeśli sytuacja na rynku będzie dobra, to oferta publiczna mogłaby zostać przeprowadzona w połowie przyszłego roku. Taki termin jest realny z technicznego punktu widzenia" - powiedział.

Dodał, że środki pozyskane z rynku mogłyby posłużyć grupie na wykupienie od spółki zależnej od BRE 10 proc. udziałów w TVN. ITI ma czteroletnią opcję odkupu tych udziałów.

Obecnie Grupa ITI kontroluje 90 proc. udziałów w TVN.

Na początku listopada ITI i BRE podpisały umowę o refinansowaniu zadłużenia długoterminowego ITI wobec BRE i Zbigniewa Jakubasa o łącznej wartości nominalnej 109,55 mln USD.

W ramach tej umowy zadłużenie ITI zostało zmniejszone o 42,5 mln USD w zamian za przekazanie spółce zależnej od BRE 10 proc. udziałów w TVN. Wtedy też ITI uzyskał opcję odkupu tych udziałów. Pozostałe obligacje o wartości nominalnej 67,05 mln USD zostały zamienione na obligacje nowej emisji o terminie zapadalności przypadającym na lata 2003-2005 (17 mln USD) oraz na 2007 rok (50 mln USD). Ze środków uzyskanych poprzez sprzedaż TNV 24 do TVN, ITI zamierza odkupić część obligacji o wartości 35 mln USD i tym samym zmniejszyć zadłużenie wobec BRE i Jakubasa do 32,05 mln USD.

Przeprowadzenie pierwotnej oferty publicznej na rynku zapewni też korzystne warunki wykupu obligacji TVN.

"Jeśli przeprowadzimy pierwotną ofertę publiczną, to zadłużenie TVN z tytułu wyemitowanych obligacji będzie mogło być zredukowane nawet o 35 proc. w związku z możliwością ich częściowego wcześniejszego wykupu" - powiedział Wejchert.

Dodał, że taki zapis znalazł się w warunkach emisji dziesięcioletnich obligacji TVN.

Stacja sprzedała w listopadzie na rynkach zagranicznych obligacje o wartości 235 mln euro, których rentowność ustalono na 9,5 proc. Prezes powiedział, że złożono dwukrotnie więcej zapisów niż było oferowanych obligacji, co jest wyrazem uznania zarówno dla samej stacji, jak i dla polskiej gospodarki, od której rozwoju zależą wyniki TVN.

ITI w ramach tworzenia grupy wokół TVN chce skupić wszystkie już istniejące aktywa telewizyjne oraz umieścić w jej strukturze planowane do uruchomienia kanały.

W skład grupy ma więc wejść poza spółką TVN, nadającą dwa programy TVN i TVN Siedem, także spółka TVN 24 posiadająca kanał informacyjny TVN 24 oraz pogodowy TVN Meteo.

TVN ma przejąć TVN 24, należącą w całości do Grupy ITI, na początku przyszłego roku.

Ponadto w strukturach grupy telewizyjnej znajdą się dwa, przygotowane do uruchomienia, kanały telewizyjne: motoryzacyjny i skierowanym do Polonii (TVN International). Kanały te czekają już tylko na zgodę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W przyszłym roku Grupa ITI chce uruchomić kolejne dwa kanały tematyczne.

"W przyszłym roku chcemy zwiększyć liczbę posiadanych kanałów telewizyjnych do ośmiu, uruchamiając kanał biznesowy oraz poświęcony zdrowiu i urodzie" - powiedział Wejchert.

Prezes ocenia, że 2003 rok zakończy się bardzo pomyślnie dla Grupy ITI. Na koniec roku spodziewa się wzrostu przychodów grupy o ponad 20 proc. w porównaniu do 2002 roku oraz zysku netto.

"Ostateczny wynik nie jest oczywiście dzisiaj znany, niemniej jednak spodziewam się, że grupa zakończy rok wysokim dodatnim wynikiem netto, który będzie rezultatem poprawy wyników operacyjnych oraz transakcji kapitałowych, w tym sprzedaży spółce zależnej od BRE 10 proc. udziałów w TVN" - powiedział prezes.

Grupa ITI po trzech kwartałach zwiększyła swoje przychody ze sprzedaży o 27 proc. do 144,9 mln USD. Jej zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) zwiększył się w tym czasie o 327 proc. do 25,2 mln USD. Zysk netto grupy wyniósł natomiast po trzech kwartałach 0,2 mln USD wobec 52,3 mln USD straty netto przed rokiem.

"W przyszłym roku, jeśli będzie on dobry dla gospodarki i PKB wzrośnie o 5 proc., to wyniki grupy powinny być przynajmniej tak dobre, jak w tym roku" - powiedział prezes.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)