Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po serii danych Wall Street odbija od dna

0
Podziel się:

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na lepsze od oczekiwań dane makro i
komentarze amerykańskich bankierów centralnych, którzy podkreślili gołębie nastawienie Fedu.

Po serii danych Wall Street odbija od dna
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła odreagowanie po ostatnich spadkach głównych indeksów. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na lepsze od oczekiwań dane makro i komentarze amerykańskich bankierów centralnych, którzy podkreślili gołębie nastawienie Fedu.

Wtorek przyniósł serię lepszych od oczekiwań danych makro. Zamówienia na dobra trwałe w USA w maju wzrosły miesiąc do miesiąca o 3,6 procent, po tym jak w kwietniu wzrosły również o 3,6 procent po korekcie. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3 procent. Z kolei indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w czerwcu 2013 roku do 81,4 punktów z 74,3 w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks spadnie do 75,1 punktów z 76,2 punktów miesiąc wcześniej przed korektą.

Pojawiły się też informacje dotyczące rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w maju do 476 tysięcy w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 460 tys. Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w czerwcu i wyniósł plus 8 punktów, wobec minus 2 zanotowanych w maju. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 2 punkty.

Nastroje poprawiły dane z Chin. Tamtejszy bank centralny (PBOC) będzie utrzymał stopy rynku pieniężnego na _ rozsądnym poziomie _, wpływ sezonowe czynniki które doprowadziły do ich wzrostu będą się osłabiały - ocenił we wtorek odział PBOC z Szanghaju. W poniedziałek, Chiński bank centralny ocenił, że płynność w chińskim sektorze bankowym pozostaje na rozsądnym poziomie oraz poinformował, że zwrócił się do banków komercyjnych z apelem o poprawę zarządzania płynnością.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 100,75 punktów (0,69 procent) do 14760,31 punktów, S&P 500 podniósł się o 0,95 procent do 1588,03 punktów, natomiast Nasdaq Composite zyskał 0,82 procent i wyniósł na koniec dnia 3347,89 punktów.

Notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zyskiwały kursy spółek z branży finansowej i telekomunikacyjnej. Drożały m.in. Bank of America i Hewlett-Packard. Po publikacji wyników powyżej oczekiwań zyskiwały papiery spółki budowlanej Lennar. Pozytywny sentyment przełożył się też na inne spółki z branży, m.in. Beazer, Pulte i D.R. Horton. Z kolei słabsze od konsensusu wyniki przedstawiła sieć aptek Walgreen. Kurs spółki spadał w ciągu dnia o kilka procent.

W poniedziałek przewodniczący stanowej filii rezerwy federalnej w Dallas (stan Teksas) Richard Fisher powiedział, że popiera redukcje skali programu stymulującego realizowanego przez Fed, podkreślił jednak, że proces wycofywania powinien być realizowany stopniowo.

Narayana Kocherlakota, przewodniczący oddziału Fed z Minneapolis (stan Minnesota) ocenił z kolei, że rynki finansowe niesłusznie interpretują ostatnie komentarze Fedu, jako sygnał bardziej jastrzębiego nastawienia amerykańskiego banku centralnego. Kocherlakota podkreślił, że Fed będzie utrzymywał akomodacyjną politykę monetarną _ przez znaczny czas _, po tym jak zakończy się program luzowania ilościowego.

W ubiegłym tygodniu prezes Fed Ben Bernanke poinformował, że Fed może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed. Zapowiedzi wycofywania się z programów stymulacyjnych w USA wywołały ostre spadki na rynkach. Od swoich historycznych maksimów z 21 maja, indeks S&P 500 stracił już 4,6 procent.

_ - Wszyscy panikowali po informacji Fed, ale obawy słabną. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że Fedowi daleko do podnoszenia stóp _ - powiedział Mark Foster z Kirr Marbach & Co.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec gwałtownej przeceny na Wall Street Sprawdź, kiedy Fed może ograniczyć tempo skupu obligacji i jakie rynki ucierpią najmocniej.
Duża wyprzedaż akcji na Wall Street Po spadkach w ciągu dwóch ostatnich dni indeksy Dow i S&P 500 oddały wszystkie dotychczasowe zyski z maja i czerwca.
Nie tego oczekiwali amerykańscy inwestorzy Kluczowe dane dotyczące polityki monetarnej w USA przełożyły się dziś na znaczne umocnienie dolara amerykańskiego, wzrost rentowności obligacji 10-letnich oraz spadki na głównych indeksach akcyjnych.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)