Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podano maksymalnę cenę akcji JSW

0
Podziel się:

Papiery Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyceniono dla inwestorów indywidualnych na poziomie 156 złotych. To oznacza, że wartość spółki sięga niemal 17 miliardów złotych.

Podano maksymalnę cenę akcji JSW
(PAP/Tomasz Gzell)

Cena maksymalna akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej dla inwestorów indywidualnych została ustalona na poziomie 156 złotych - poinformowało Polską Agencję Prasową źródło zbliżone do transakcji.

Taka cena oznacza, że wartość węglowej spółki sięga niemal 17 miliardów złotych, a wartość sprzedawanych w ofercie 39,5 miliona akcji to ponad 6 miliardów złotych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jest;prospekt;emisyjny;jsw;zobacz;harmonogram;oferty,133,0,847749.html) Jest prospekt emisyjny JSW. Zobacz harmonogram oferty
Do inwestorów indywidualnych mają zatem trafić akcje warte 1,54 mld złotych. W przypadku zwiększenia puli z 25 do 30 procent oferty, ich wartość wzrośnie do 1,85 mld złotych.

Zapisy na akcje w ofercie publicznej JSW dla inwestorów indywidualnych odbędą się od 14 do 27 czerwca, dla inwestorów instytucjonalnych od 29 czerwca do 1 lipca.

Jest porozumienie związków z zarządem

Dziś, po kolejnej rundzie negocjacji, udało się podpisać porozumienie między zarządem a związkami Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pracownikom spółki zagwarantowano między innymi 5,5-procentowe podwyżki płac zasadniczych od lutego 2011 roku, akcje dla uprawnionych i nieuprawnionych pracowników JSW.

Zatrudnieni w spółce mają też otrzymać do podziału 160 mln zł z zysku spółki za ubiegły rok. To więcej, niż pierwotnie proponowano. Załoga ma też obietnicę, że Skarb Państwa zachowa tzw. władztwo korporacyjne w JSW po jej upublicznieniu. Już wcześniej pracownicy uzyskali gwarancję zatrudnienia na 10 lat.

Rozmowy prowadzono na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach (WKDS). Jak podkreślała strona związkowa, były to rozmowy ostatniej szansy. Obok przedstawicieli strony społecznej i zarządu JSW w rozmowach uczestniczyli wiceministrowie gospodarki i Skarbu Państwa - Rafał Baniak i Krzysztof Walenczak.

Proponowana cena wygląda atrakcyjnie

Money.pl porównał JSW ze spółkami wydobywającymi węgiel notowanymi na GPW - z LW Bogdanka oraz NWR. Z naszych obliczeń wynika, że wartość całej spółki wyniesie nieco ponad 21 mld złotych (Tutaj przeczytasz, jak dokładnie to policzyliśmy)
. To oznacza, że cena jednej z prawie 109 mln wszystkich akcji może wynieść 194 złotych.

To znacznie więcej niż prognozowaliśmy w kwietniu. Wtedy według naszych obliczeń, akcje JSW nie powinny być sprzedawane po wyższej cenie niż 110 złotych (przed splitem, który miał miejsce w międzyczasie było to 1100 złotych).

Tak znaczna rozbieżność to rezultat ujęcia przy obecnej wycenie znakomitych wyników finansowych spółki za pierwszy kwartał 2011 roku, którymi JSW pochwaliła się dopiero 7 czerwca. Okazało się, że w tym czasie zarobiła na czysto 619 mln zł, czyli o 315 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku. Wyraźnie - o 53 proc. - wzrosły w tym czasie także przychody, które wyniosły 2,23 mld złotych.

Harmonogram oferty publicznej JSW

 • Do *10 czerwca *zostanie ustalona cena maksymalna
  • 13 czerwca rozpocznie się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, która potrwa do 28 czerwca.
  • 14 czerwca rozpocznie się przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych i osób uprawnionych. Zapisy dla osób uprawnionych zakończą się *24 czerwca, a dla inwestorów indywidualnych 27 czerwca.
  • 28 czerwca opublikowana zostanie cena sprzedaży, ostateczna liczba akcji sprzedawanych oraz liczba akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów.
  • Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 29 czerwca do 1 lipca.
  • Na 6 lipca *zaplanowano debiut spółki na GPW.

Oferta publiczna JSW obejmuje do 39.496.196 akcji serii A i B. Oferującym akcje jest Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t141684.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;zwiazkowcow;wiecej;niz;pracownikow;poznaj;minusy;spolki,211,0,848339.html) Debiut JSW: Związkowców więcej niż pracowników. Poznaj minusy spółki Ponad 50 związków nie przeszkodziło JSW w zwiększeniu zysków o ponad 300 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t20719.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jsw;na;dywidende;ma;isc;30;proc;zysku,187,0,847803.html) JSW: Na dywidendę ma iść 30 proc. zysku Polityka dywidendowa JSW zakłada przeznaczanie co najmniej 30 procent skonsolidowanego zysku netto na dywidendę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t32892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/sprawdz;czy;bedzie;sie;oplacalo;kupic;akcje;jsw,100,0,847204.html) Sprawdź, czy będzie się opłacało kupić akcje JSW Analitycy Money.pl wycenili akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej uwzględniając najnowsze dane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)