Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pqa
02.03.2009 12:02

Pol-Aqua liczy na poprawę wyników o min. 20 procent

Spółka ma portfel zamówień na 2009 rok o wartości 1,27 mld zł i startuje w przetargach na kolejne 9 mld złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pol-Aqua liczy na poprawę ubiegłorocznych wyników o minimum 20-25 procent, spółka ma portfel zamówień na 2009 rok o wartości 1,27 mld zł i startuje w przetargach na kolejne 9 mld zł - poinformował dotychczasowy prezes Pol-Aquy Marek Stefański.

_ Postawiliśmy sobie za punkt honoru, żeby w tym roku poprawić nasze wskaźniki na wszystkich poziomach o minimum 20-25 procent _ - powiedział Stefański, który z dniem 1 marca odszedł ze stanowiska prezesa i będzie kandydował na przewodniczącego rady nadzorczej Pol-Aquy.

_ Nawet w najczarniejszym scenariuszu nie zakładamy na ten rok pojawienia się straty _ - dodał.

W 2008 roku Pol-Aqua miała 46,5 mln zł zysku netto, 61 mln zł zysku operacyjnego, 98 mln zł zysku EBITDA i 1,29 mld zł przychodów. Marża na sprzedaży wzrosła o 59 proc., do 142,8 mln zł.

_ Spadek zysku netto rok do roku o 19 proc. to głównie efekt gwałtownej deprecjacji złotego wobec euro. Ujemny wpływ wyceny instrumentów zabezpieczających spowodował obniżenie w czwartym kwartale wyniku na działalności finansowej o 11,6 mln zł _ - powiedział Stefański.

Zarząd Pol-Aquy nie zdecydował jeszcze, czy będzie rekomendował wypłatę dywidendy z zysku netto za 2008 rok.

_ Nie zdecydowaliśmy jeszcze, co do dywidendy za 2008 rok, ale w przyszłości będę dbał o to, aby co roku dywidenda była wypłacana _ - powiedział Stefański.

Pol-Aqua zamierza ograniczyć koszty ogólnego zarządu, które w2008 roku wzrosły o 43 proc. do 22,7 mln zł.

_ Liczę, że zarządowi uda się w tym roku maksymalnie ograniczyć koszty ogólnego zarządu i zrestrukturyzować koszty. Nie przewidujemy natomiast kolejnych wydatków inwestycyjnych na zakup spółek, chociaż jeśli pojawią się ciekawe oferty, to będziemy się zastanawiać _ - powiedział prezes.

Obecny portfel zamówień Grupy Pol-Aqua wynosi 1,27 mld zł i jest o 23 proc. wyższy niż rok wcześniej. 29 proc. z tej kwoty to kontrakty na generalne wykonawstwo, 61 proc. to działalność budowlana i 10 proc. to działalność produkcyjna.

Jak poinformował prezes wkrótce portfel ten może się poprawić na łączną kwotę 500 mln zł. Wkrótce mają być rozstrzygnięte dwa przetargi, w których spółka złożyła najkorzystniejsze oferty.

_ W przypadku pozytywnych rozstrzygnięć przetargów na Trasę Mostu Północnego w Warszawie i Halę Sportowo-Widowiskową w Płocku wartość portfela kontraktów wzrośnie łącznie o około 500 mln zł _ - powiedział Stefański.

80 proc. obecnego portfela zamówień grupy Pol-Aqua stanowią kontrakty, które realizowane będą w 2009 roku.

Grupa Pol-Aqua bierze udział w kolejnych przetargach na łączną kwotę około 9 mld zł. Są to przetargi m.in. na budowę drugiego etapu Stadionu Narodowego w Warszawie (szacowana wartość około 1,2 mld zł), Baltic Arena w Gdańsku, obwodnice Żyrardowa, Warszawy, Mińska Mazowieckiego, węzeł komunikacyjny Al.Jerozolimskie - Łopuszańska w Warszawie, budowa układu przesyłowego ścieków w Warszawie, prace inżynieryjne przy autostradowej obwodnicy Wrocławia.

_ Ograniczymy się do działalności w Polsce, to nie jest czas na wyjście na Wschód, można uzyskać dość wysokie marże, ale ryzyko jest olbrzymie. Jedyny zagraniczny rynek, jaki rozważamy, to Białoruś, gdyż prowadzimy rozmowy z siecią handlową, która będzie tam budować hipermarkety _ - powiedział Stefański.

Stefański podtrzymał zapowiedzi, że będzie dokupywał akcje Pol- Aquy i wkrótce chce osiągnąć 51 proc. akcji spółki. Obecnie prezes ma 46,88 proc. akcji Pol-Aquy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: pqa, pol-aqua, wyniki, koszty, zysk, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz