Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo w polsce
16.04.2012 12:33

Połączenie JSW i KHW? Minister zaprzecza

Waldemar Pawlak zdementował spekulacje prasowe dotyczące możliwości powiązania górniczych firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jsw.pl)

Waldemar Pawlak zdementował spekulacje prasowe dotyczące możliwości powiązania giełdowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) z realizującym program naprawy finansów Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW).

Według ubiegłotygodniowych doniesień prasowych przejęcie KHW przez JSW byłoby możliwe, gdyby nie doszło do przygotowywanej emisji obligacji holdingu, o wartości ponad 1 mld zł.

_ - Nie rozważaliśmy tego na poziomie technicznym, nie ma takich prac na poziomie korporacyjnym, żeby uzasadniały tego typu spekulacje medialne _ - powiedział wicepremier podczas konferencji prasowej w Katowicach. Minister gospodarki dodał, że informacje mediów w tej sprawie przyjął z zaskoczeniem.

Podkreślił, że bardzo ważne jest, aby KHW _ wrócił na solidną ścieżkę rozwojową . - Niewątpliwie ta firma jest w najtrudniejszej pozycji spośród wszystkich, które są w sektorze górniczym. Ale z uwagi na dobrą koniunkturę na rynku węglowym trzyma się stosunkowo dobrze _ - ocenił Pawlak.

Wicepremier nie odpowiedział jednoznacznie, czy - jako organ właścicielski KHW - zatwierdzi gotowy już i wynegocjowany z bankami plan emisji obligacji KHW. - _ Wymaga to uważnego, solidnego przejrzenia _ - podkreślił. Zaznaczył, że podjęte zostaną decyzje sprzyjające rozwojowi firmy.

Jego zdaniem należy zrobić wszystko, aby KHW, który - jak mówił - miał kiedyś _ dużą dynamikę i dobrą pozycję _ - powrócił _ na tory dynamicznego wzrostu i wykorzystał swoje zasoby _.

Według wcześniejszych informacji decyzja dotycząca zatwierdzenia - lub nie - planu emisji obligacji KHW ma zapaść jeszcze w kwietniu.

Katowicki Holding Węglowy należy do trzech największych polskich spółek węglowych. W ubiegłym roku jego kopalnie wydobyły 12,6 mln ton węgla. W końcu ubiegłego roku holding zatrudniał niespełna 19 tys. osób, wypracował mniej więcej 150 mln zł zysku.

W końcu grudnia 2011 r. JSW zatrudniała ponad 22,9 tys. osób, z czego mniej więcej 18,3 tys. to pracownicy zatrudnieni pod ziemią. JSW wypracowała w ubiegłym roku ok. 2,1 mld zł zysku.

Rząd w tym roku przyjął do wiadomości _ Plan prywatyzacji na lata 2012-2013 _ przedłożony przez ministra skarbu. Zgodnie z nim prywatyzacji przez GPW będą podlegać m.in. spółki górnicze nadzorowane przez ministra gospodarki: Węglokoks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt w JSW trwa, nie dogadali się Pawlak: Spór może negatywnie wpłynąć na wycenę akcji i obniżyć wartość spółki na giełdzie.
Ministrowie pojadą negocjować z górnikami Związkowcy z JSW liczą, że rozmowy będą merytoryczne. Jeśli nie dojdzie do kompromisu, a dialog będzie pozorowany - odwieszą blokadę wysyłki węgla.
Tagi: górnictwo w polsce, khw, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz