Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polfa Kutno docelowo chce kupić wszystkie akcje Jelfy

0
Podziel się:

Polfa Kutno liczy na podjęcie w ciągu kilku tygodni rozmów z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) o odkupieniu od niej blisko 26 proc. akcji Jelfy. Docelowo chce mieć 100 proc. jeleniogórskiej firmy i połączyć się z nią oraz ze spółką Ivax Pharma Poland należącą do Ivax Corporation, akcjonariusza Polfy.

bELwIUXp

"Fakt, że Skarb Państwa przekazał akcje Jelfy do Agencji Rozwoju Przemysłu, nie zmienia naszego zainteresowania odkupieniem akcji tej spółki" - powiedział w czwartek PAP Krzysztof Kouyoumdjian, rzecznik Polfy Kutno.

"Liczymy, że w ciągu kilku tygodni Agencja przedstawi procedurę sprzedaży akcji Jelfy i że będziemy mogli podjąć z nią rozmowy" - dodał.

Według niego Polfa będzie chciała zaproponować cenę, będącą średnią jej kursu z kilkunastu ostatnich miesięcy, a nie z sześciu, tak jak to zrobiła składając ofertę Skarbowi Państwa, kiedy zaproponowała 49 zł.

bELwIUXr

"Uważamy, że uczciwsza będzie cena wyliczona jako średnia na przykład z 18 miesięcy niż z sześciu, kiedy kurs Jelfy znacznie się umocnił, do czego m.in. przyczyniliśmy się my swoją ofertą" - powiedział rzecznik.

Średnia kursu Jelfy z sześciu miesięcy wynosi 61,30 zł, a z 18 miesięcy kształtuje się na poziomie 52,30 zł.

W czwartek o 14.05 kurs Jelfy wynosił 69 zł po spadku o 0,57 proc., a Polfy Kutno nie zmienił się i sięgał 325 zł.

19 czerwca Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało nieoczekiwanie, że za pośrednictwem ARP 1.763.287 akcjami Jelfy, co stanowi 25,9 proc. kapitału spółki, zostanie dokapitalizowana Stocznia Szczecińska Nowa (SSN).

bELwIUXx

Dokapitalizowanie zostanie dokonane po rozstrzygnięciu zaskarżenia postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości Stoczni Szczecińskiej Porta Holding.

"Przekazanie pakietu akcji Jelfy do ARP nastąpi po podpisaniu protokołu przez Radę Ministrów" - powiedział w czwartek PAP Andrzej Król z biura prasowego MSP, nie podając dokładnej daty.

Wcześniej do resortu wpłynęło sześć listów intencyjnych od inwestorów branżowych i finansowych w sprawie zakupu 29,84 proc. akcji Jelfy. Wśród nich była Polfa Kutno, oferująca 49 zł za akcję jeleniogórskiego producenta leków.

Pierwotnie, w wypadku dojścia do skutku proponowanej transakcji Polfa Kutno nie zamierzała nabywać kolejnych akcji Jelfy.

bELwIUXy

Obecnie, kiedy około 25 proc. akcji Polfy należy do Ivax Corporation, firma z Kutna chce mieć 100 proc. akcji Jelfy.

"Wspólnie z Ivaxem planujemy docelowo osiągnąć 100 proc. akcji Jelfy, a następnie połączyć ją z Polfą i z działającą w Polsce spółką Ivax Pharma Poland. Sprzedaż powstałego w ten sposób podmiotu sięgałaby 600 mln zł, co dawałoby mu pozycję w pierwszej piątce firm działających na polskim rynku" - powiedział rzecznik Polfy Kutno.

W 2003 roku zysk netto Polfy Kutno wzrósł do 30,5 mln zł z 23 mln zł rok wcześniej, a przychody ze sprzedaży zwiększyły się do 245,1 mln zł z 211,2 mln zł.

Natomiast zysk netto Jelfy w 2003 roku spadł do 21,65 mln zł z 26,3 mln zł rok wcześniej. Przychody wzrosły w tym czasie do 253,6 mln zł z 247,7 mln zł rok wcześniej.

bELwIUXz

Kouyoumdjian powiedział, że Polfa Kutno chce, żeby Ivax Corporation jak najszybciej stał się ponad 50-proc. akcjonariuszem spółki.

"Mamy nadzieję, że stanie się to latem tego roku" - dodał.

Na początku czerwca Ivax Corporation kupił od włoskiej firmy Recordati blisko 25 proc. akcji Polfy Kutno. Za akcje Polfy, wycenione na 340 zł, amerykański Ivax zapłacił swoimi akcjami.

Wcześniej amerykańska firma zapowiedziała ogłoszenie wezwania na 55-100 proc. akcji kutnowskiej spółki po 340 zł w zamian za własne akcje.

bELwIUXA

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd udzieliła już zezwolenia amerykańskiemu koncernowi na nabycie akcji Polfy Kutno zapewniających przekroczenie 50 proc. głosów na WZA spółki.

Obecnie Ivax przygotowuje się od strony prawnej do wprowadzenia swoich akcji na warszawską giełdę.

Według nieoficjalnych informacji amerykańska firma zamierza złożyć prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w lipcu, a wezwanie ogłosić w końcu sierpnia.

Ivax zadeklarował, że Polfa Kutno przez mariaż z nim uzyska dostęp do bazy naukowo-badawczej oraz sieci sprzedaży.

bELwIUXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)