Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polnord wchodzi w nowe segmenty rynku

0
Podziel się:

Polnord dzięki umowie z Prokomem Investments rozszerzy działalność o budynki biurowe i centra handlowe.

bESvEHgB

Polnord dzięki umowie z Prokomem Investments rozszerzy działalność o budynki biurowe i centra handlowe. W sumie w ciągu najbliższych pięciu lat jego zysk operacyjny może sięgnąć 2,55-2,86 mld zł, nie uwzględniając nowych inwestycji, firma planuje bowiem dalsze zakupy gruntów w Polsce i za granicą pod nowe projekty.

"W tym roku możemy powiedzieć, że zysk operacyjny wyniesie sto kilkadziesiąt milionów złotych, natomiast w przyszłym roku powinien się podwoić, bo większość projektów, które dziś są w fazie rozpoczęcia będzie już w pełnej fazie wykonawczej" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej Dariusz Górka, członek rady nadzorczej Polnordu.

Poinformował też, że łączny zysk operacyjny Polnordu w ciągu najbliższych pięciu lat wyniesie 2,55-2,86 mld zł, uwzględniając aktualne projekty spółki (w tym Fadesy Prokom Polska) w Polsce, jak i w Rosji oraz inwestycje na gruntach, które spółka przejmie od Grupy Prokom Investments.

bESvEHgD

"Wniesienie gruntów objętych powyższą umową pozwala na realizację przez Polnord SA nowych inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych w ciągu najbliższych 5 lat o łącznej powierzchni ponad 1,1 mln m kw." - podała spółka.

"Posiadanie takigo banku ziemi oznacza, że jesteśmy na rynku firmą numer 1. czy 2. " - powiedział Górka.

"Przejęcie gruntów od Prokomu oznacza potężnego kopa dla Polnordu" - dodał wiceprezes Polnordu Wojciech Ciurzyński.

Polnord kupi od Grupy Prokom Investment prawa użytkowania wieczystego gruntów w Wilanowie o powierzchni około 54 ha. Na tych gruntach planuje zbudować zespół mieszkaniowy i mieszkaniowo-usługowy o łącznej powierzchni użytkowej ponad 300.000 m kw., park technologiczny o powierzchni biurowej około 180.000 m kw. i kompleks mieszkaniowo-usługowo-handlowy o powierzchni użytkowej 90.000 m kw.

bESvEHgJ

_ Park technologiczny w Wilanowie będzie jednym z największych centrów biznesowych w Polsce i będzie realizowany w latach 2007-2011 w 3-4 etapach, a pierwszy potrwa 2-2,5 roku. _ Spółka oczekuje, że ze względu na atrakcyjne warunki, na których zostaną wniesione grunty przez Prokom, projekty będą się charakteryzowały wysoką marżą.

Polnord szacuje, że w ciągu pięciu lat zysk operacyjny tylko z projektów zrealizowanych dzięki umowie z Prokomem wyniesie 2-2,3 mld zł, w tym 0,9-1 mld zł z projektów mieszkaniowo-usługowych przy marży operacyjnej na poziomie ok. 30 proc. Projekty komercyjne mają dać 1,1-1,3 mld zł zysku operacyjnego.

Polnord nie ogranicza się tylko do Polski. Jego spółka zależna (w 50 proc.) prowadzi inwestycje komercyjne w Rosji. Planuje rozpocząć budowę 153 tys. m kw. powierzchni użytkowej mieszkań w Nowosybirsku i Saratowie. Planowane jest też uruchomienie dwóch nowych projektów komercyjnych o powierzchni 38 tys. m kw. w Saratowie.

Projekty te będą realizowane przez trzy lata, a spodziewany zysk operacyjny Polnordu ma wynieść od 150 do 160 mln zł.

bESvEHgK

Obecnie Polnord prowadzi inwestycje na terenie Warszawy, Trójmiasta i Olsztyna, a poprzez Fadesa Prokom Polska (49 proc. akcji należy do Polnordu) planuje również rozpoczęcie projektów we Wrocławiu i Poznaniu. Z realizacji tych inwestycji spółka w ciągu czterech lat przewiduje osiągnięcie zysku operacyjnego rzędu 400-500 mln zł.

Polnord zaznacza ponadto, że ma w planach zakup kolejnych gruntów. Rozmawia na przykład o pozyskaniu nowych lokalizacji w Rosji, gdzie marże są znacznie wyższe niż w Polsce. Interesują ją lokalizacje w Moskwie i w Sankt Petersburgu.

"Będziemy dokupywać grunty i rozwijać biznes" - powiedział Górka.

_ Polnord nie przewiduje emisji akcji na realizację projektów. _"Z analizy finansowej spółki wynika, że po spłaceniu zadłużenia i w sytuacji, kiedy spółka posiada już większość gruntów na których może realizować inwestycje (...), spółka nie będzie potrzebowała finansowania z nowych emisji akcji" - powiedział Górka.

bESvEHgL

Będzie natomiast emisja akcji dla Prokomu za wnoszone grunty i udziały w spółkach. Umowa przewiduje, że Grupa Prokom Investments wniesie aportem do Polnordu poza prawami użytkowania wieczystego gruntów w Wilanowie też udziały w spółkach deweloperskich Robyg (15 proc. w Robyg Wilanów II i 20 proc. w Robyg Morena) oraz 100 proc. w Prokom Projekt, spółce posiadającej 33 proc. udziałów w przedsięwzięciu budowlanym prowadzonym wspólnie z TFI Skarbiec.

"Strony uzgodniły, że cena 1 m kw. wnoszonych gruntów wynosi 1.100 zł za m kw., zaś łączna wartość udziałów w spółkach deweloperskich została określona na 40 mln zł" - podano w komunikacie.

"W zamian za powyższe aporty, których wartość wymaga potwierdzenia przez biegłych, Grupa Prokom Investments będzie miała prawo do objęcia łącznie do 5.023.472 akcji Polnord SA po cenie stanowiącej średnią z okresu trzech miesięcy notowań akcji Polnord SA na GPW poprzedzających dzień podpisania umowy, tj. 126,64 zł za akcję" - dodano.

W wyniku objęcia tej emisji udział Prokomu Investments wzrośnie do około 64 proc. z obecnych 50,2 proc.

bESvEHhe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)