Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski sektor bankowy pozytywnie oceniany przez Amerykanów

0
Podziel się:

Standard&Poor's negatywnie ocenił w raporcie relatywnie niski polski PKB per capita, oraz strukturę portfela kredytowego samych banków.

Polski sektor bankowy pozytywnie oceniany przez Amerykanów
(goodluz - Fotolia.com)

Agencja Standard&Poor's podwyższyła ocenę polskiego systemu bankowego do _ stabilnej _ z _ negatywnej _. S&P oczekuje, że sektor bankowy będzie korzystał na obecnym przyspieszeniu polskiej gospodarki - poinformowali przedstawiciele agencji na wtorkowej konferencji.

Wśród pozytywnych aspektów sektora bankowego w Polsce Marcin Petrykowski, Dyrektor Regionalny S&P na Europę Środkową i Wschodnią wymienił m.in. solidną gospodarkę Polski i relatywnie niskie zadłużenie sektora prywatnego.

Dyrektor zwrócił również uwagę na ścisłą kontrolę ze strony regulatora, szczególnie w zakresie dywidend banków oraz wysoką rentowność sektora, który pomimo spadku stóp procentowych wypracował około 15 mld zł zysku netto w minionym roku.

Standard&Poor's negatywnie ocenił w raporcie relatywnie niski polski PKB per capita, oraz strukturę portfela kredytowego samych banków, które posiadają dużą ekspozycję na sektor nieruchomości m.in. poprzez kredyty denominowane w walutach obcych.

Agencja zwróciła również uwagę na dużą zależność polskich banków od finansowania zewnętrznego, która wynika ze struktury własnościowej w sektorze, w którym jedynie 37 proc. łącznych aktywów pozostawało na koniec roku pod kontrolą krajowych właścicieli. Analitycy agencji zauważyli jednak, że finansowanie zewnętrzne kierowane przez właścicieli do polskich banków spada.

Zdaniem Franceski Saachi, analityczki S&P, jakość aktywów w polskim sektorze bankowym jest obecnie stabilna, a wraz z poprawą danych gospodarczych może również zacząć się poprawiać. Analityczka widzi ponadto oznaki ożywienia w sektorze nieruchomości, który silnie wpływa na pozycję sektora bankowego.

Agencja spodziewa się, że duże zagraniczne grupy bankowe będą chciały pozostać w Polsce, ze względu na wysoką rentowność i dobre perspektywy naszego rynku. Pierre Gautier, analityk S&P spodziewa się, że rynek mogą opuszczać w najbliższym czasie mniejsi, niszowi gracze.

Saachi oczekuje ponadto dalszej konsolidacji w sektorze w 2014 roku, ponieważ jej zdaniem banki będą chciały walczyć o poprawę marż, które w ostatnim czasie lekko spadły.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)