Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie chcą "złotego weta" również w KGHM

0
Podziel się:

Posłowie sejmowej komisji skarbu państwa chcą dołączyć KGHM do spółek, w stosunku do których Skarb Państwa będzie miał szczególne uprawnienia, wymienionych w projekcie ustawy o tzw. "złotym wecie". Nie jest to jednak zgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Posłowie sejmowej komisji skarbu państwa chcą dołączyć KGHM do spółek, w stosunku do których Skarb Państwa (SP) będzie miał szczególne uprawnienia, wymienionych w projekcie ustawy o tzw. "złotym wecie". Nie jest to jednak zgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisja rozpatrywała sprawozdanie podkomisji do rządowego projektu ustawy o "złotym wecie", która ma dać Skarbowi Państwa kontrolę niektórych decyzji strategicznych w wybranych spółkach z jego udziałem. Posłowie zgłosili do projektu poprawkę, która pozwoli zaliczyć KGHM do grona tych spółek.

Projekt ustawy został przesłany dla zaopiniowania do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Projekt przewiduje m.in., że w wymienionych w ustawie spółkach Skarbowi Państwa będzie przysługiwało prawo weta wobec niektórych decyzji organów spółek, które uznane zostaną za istotne dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Będzie to dotyczyło m.in. rozwiązania spółki, przeniesienia jej siedziby za granicę i zmiany przedmiotu działalności.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) określił, jakie branże mogą być rozpatrywane przy wybieraniu tych spółek. Są to: telekomunikacja, energetyka i transport.

Zdaniem przedstawicieli resortu skarbu państwa, jeśli w ustawie zostanie umieszczona poprawka, która da możliwość objęcia KGHM szczególnymi uprawnieniami, to ustawa w takim kształcie może nie zostać zaakceptowana przez UE, gdyż KGHM nie należy do żadnej z branż wymienionych przez ETS.

"Staraliśmy się umieścić w projekcie te branże, o których ETS wypowiadał się, że są dopuszczalne. Z wcześniejszych naszych konsultacji w ramach rządu wynikało, że KGHM może być problematyczny" - powiedział PAP wiceminister skarbu państwa Przemysław Morysiak.

Dodał, iż wątpliwości posłów budzą zrozumienie.

"Można podzielić merytoryczną stronę wątpliwości posłów. KGHM z punktu widzenia gospodarki państwa należy do sektorów strategicznych, ale jest pytanie, czy może zostać objęty szczególnymi uprawnieniami. Rząd na to odpowiedział, że nie" - powiedział Morysiak.

Obecnie kryteria projektu spełnia 14 spółek. Do grupy spółek o istotnym znaczeniu dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego zaliczono: PGNiG, Grupę Lotos, Naftobazy, PKN Orlen, Kompanię Węglową, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE–Operator, PGNiG-Przesył, PERN Przyjaźń, Naftoport, PKP Polskie Linie Kolejowe, Południowy Koncern Energetyczny, BOT Górnictwo i Energetyka oraz TP Emitel jako głównego operatora przesyłania sygnałów publicznej radiofonii i telewizji.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)