Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Presco chce zwiększać wydatki inwestycyjne

0
Podziel się:

- Aby powrócić na ścieżkę wzrostu przychodów musimy zacząć kupować portfele. Priorytetem jest jednak dalsza poprawa działalności operacyjnej.

Presco chce zwiększać wydatki inwestycyjne
(Gripas/Dreamstime)

PRESCO w drugiej połowie roku może zwiększyć inwestycje i wydać na zakupy więcej niż w całym 2013 roku. W związku ze spadającymi cenami wierzytelności w Rosji spółka widzi tam swoją szansę, i nie wyklucza, że w przyszłym roku może kupić więcej wierzytelności w Rosji, niż w Polsce.

_ - Aby powrócić na ścieżkę wzrostu przychodów musimy zacząć kupować portfele. Priorytetem jest jednak dalsza poprawa działalności operacyjnej, gdyż zależy nam na maksymalizacji wpływów _ - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes spółki Wojciech Andrzejewski.

_ Obecnie wiemy o wszystkich transakcjach na polskim rynku i w prawie we wszystkich uczestniczymy. Mamy upatrzone pewne portfele, w które będziemy chcieli zainwestować _ - dodał.

W pierwszym półroczu PRESCO kupiło wierzytelności o wartości 37,55 mln zł, za cenę 4,33 mln zł.

PRESCO na koniec czerwca 2014 r. prowadziło 1.068 tys. spraw o wartości 1,34 mld zł (w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 1.089 tys. spraw o wartości 1,41 mld zł).

Jak poinformowali przedstawiciele spółki zmniejszenie liczby i wartości prowadzonych spraw było efektem kontynuacji selektywnej polityki inwestycyjnej w pakiety wierzytelności skutkującej wprowadzeniem do obsługi windykacyjnej relatywnie niewielkiej liczby spraw z nowo nabytych portfeli.

_ - Będziemy chcieli w drugim półroczu zainwestować więcej niż w pierwszym półroczu i więcej niż w całym 2013 r. _ - powiedział Andrzejewski.

Wiceprezes nie wykluczył zainteresowania małymi portfelami wierzytelności hipotecznych, sprzedawanymi przez banki.

_ - Na początku myślimy o niedużych portfelach o wartości powyżej 20 mln zł lub powyżej 30 mln zł, żeby się nauczyć tego biznesu _ - powiedział. W jego ocenie spółka nie powinna mieć problemu ze sfinansowaniem inwestycji.

_ - Jeśli chodzi o finansowanie nowych inwestycji, to w pierwszej kolejności robilibyśmy to z generowanych środków własnych. Jesteśmy jednym z najmniej zadłużonych graczy na rynku i należy pamiętać, że mamy możliwość zaciągnięcia długu, czy to w postaci emisji obligacji, czy kredytu _ - powiedział Andrzejewski.

W ubiegłym roku PRESCO kupiło w Rosji portfel o wartości 76 mln zł płacąc ok. 2,4 mln zł. Inwestycje w Polsce wyniosły natomiast 11,7 mln zł. Spółka kupiła portfele o łącznej wartości 55,7 mln zł.

Spółka informowała, że w ramach programu pilotażowego planuje w tym roku wydać na zakup portfeli w Rosji 10 mln zł. Serwisowaniem portfeli zajmuje się lokalna rosyjska firma.

_ - Sytuacja geopolityczna sprawia, że ceny wierzytelności mogą spaść, gdyż zwiększa się podaż ze strony rosyjskich banków, które szukają finansowania. Widzimy dla siebie szansę w tej sytuacji _ - powiedział Andrzejewski.

_ Jest taka możliwość, że w przyszłym roku kupimy więcej wierzytelności w Rosji niż w Polsce _ - dodał.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)