Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
belka
17.06.2014 08:31

Prezes Belka rozmawia z prezydentem Komorowskim

Spotkanie ma związek z ujawnionym przez tygodnik Wprost nagraniem rozmowy szefa NBP z szefem MSW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/East News)

We wtorek rano rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesem NBP Markiem Belką - powiedziała dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Spotkanie ma związek z ujawnionym przez tygodnik Wprost nagraniem rozmowy Belki z szefem MSW.

W poniedziałek wieczorem Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała dziennikarzom, że we wtorek Komorowski w tej sprawie spotka się zarówno z Belką, jak i z premierem Donaldem Tuskiem.

Tygodnik _ Wprost _ upublicznił nagrania, na których słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że analiza rozmowy Sienkiewicza i Belki nie wskazuje na przekroczenie prawa i - jak mówił - abstrahując od _ paskudnego sposobu _ wyrażania przez nich opinii, rozmawiali oni raczej _ o tym, jak pomóc państwu polskiemu, a nie jak zaszkodzić _. Dlatego - oświadczył Tusk - nie ma powodów, by zdymisjonować obecnego szefa MSW. Tusk podkreślił także, że projekt zmian w ustawie o banku centralnym (którym we wtorek zajmie się rząd) nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał bowiem na długo przed nią.

Zdaniem premiera mamy do czynienia z destabilizacją państwa polskiego przez proceder nielegalnego zakładania podsłuchów. Sienkiewicz mówił z kolei w TVN24, że _ jego ostatnie zadanie wyjaśnić, kto nagrywał rozmowę _, bo - jak podkreślał - istotą całej sprawy jest nielegalne nagrywanie polityków. _ Politycznej przyszłości przed sobą nie mam _ - dodał.

Belka zadeklarował, że nie rozważa podania się do dymisji. Jak mówił, powoli _ z tego kurzu medialnego i różnych krzyżujących się komentarzy _ wyłania się prawdziwy obraz rozmów. _ Okazuje się, że była raczej troska o państwo, niż coś innego _ - mówił prezes NBP.

Komorowski rozmawiał już krótko o opublikowanych przez _ Wprost _ nagraniach z wicepremierem, prezesem PSL Januszem Piechocińskim. W poniedziałek obaj przebywali z wizytą w Budapeszcie. _ Prezydent nie wyklucza jednak kolejnego spotkania w następnych dniach _ - powiedziała w poniedziałek Trzaska-Wieczorek.

Tagi: belka, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz