Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes spółki TIM: Rynek budowlany spadnie o...

0
Podziel się:

Szef giełdowej spółki o planach i prognozach wyników.

Prezes spółki TIM: Rynek budowlany spadnie o...
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

TIM, by wypracować w 2013 r. dodatni wynik netto, planuje zwiększyć liczbę klientów, a dokonanie tego ma być możliwe poprzez rozwój sprzedaży przez internet - poinformował Krzysztof Folta, prezes TIM.

Jego zdaniem wartość rynku budowlanego w 2013 r. spadnie o ok. 10 proc. rdr. _ Chcielibyśmy uniknąć straty w 2013 r. Zero jest osiągalne, choć nie będzie to proste. Myślę, że ostatecznie TIM pokaże w całym roku wynik dodatni _ - powiedział Folta.Folta podtrzymał wcześniejszą prognozę spadku wartości rynku budowlanego w 2013 r. o 10 proc.

Jego zdaniem spadki w branży budowlanej zakończą się w połowie 2013 r. TIM informował, że udział przychodów spółki pochodzących z sektora budowlanego ma spaść z ok. 90 proc. w 2012 r. do ok. 80-85 proc. w 2013 r., a w 2015 r. do 60 proc.

_ Naszą odpowiedzią na spadek rynku jest zwiększanie liczby klientów. Marża procentowa się nie zwiększy. Rozwiązaniem, na które będziemy stawiać, jest sprzedaż internetowa _ - powiedział Folta."Zwiększyć sprzedaż nie byłoby trudno, ale powstałby problem ze ściąganiem należności. Gdybym miał wybierać między spadkiem sprzedaży, a dokonywaniem później odpisów na należności, wybrałbym to pierwsze" - dodał.

Spółka deklaruje, że ma ubezpieczone 100 proc. należności, jednak weryfikuje swoich klientów pod względem bezpieczeństwa finansowego. _ Chcemy dalej zwiększać udział eksportu w naszej sprzedaży. Będziemy to robić poprzez elektroniczne kanały dystrybucji, a nie przez akwizycje _ - powiedział Folta. _ Spadek sprzedaży w I kwartale w największym stopniu dotknął produktów związanych z inwestycjami i robotami zewnętrznymi _ - dodał.Folta poinformował, że spółka renegocjuje kontrakty, jednak ze względu na okresy wypowiedzenia w tych umowach efekty mogą pojawić się za 3 do 6 miesięcy.

_ Tniemy koszty, jednak pole manewru powoli się wyczerpuje. Głębsze oszczędności wiązałyby się z zamykaniem oddziałów _ - powiedział.W I kwartale 2012 r. TIM miał 72,6 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 2,5 mln zł straty operacyjnej oraz 1,75 mln zł straty netto. W analogicznym okresie roku 2012 było to odpowiednio: 83,6 mln zł przychodów ze sprzedaży, 1,0 mln zł straty operacyjnej oraz 0,5 mln zł straty netto.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)