Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokom Investments będzie współpracował z hiszpańską Fadesa

0
Podziel się:

Fadesa Prokom Polska, spółka Prokomu Investments i hiszpańskiej firmy Fadesa Immobiliaria, planuje wybudować w warszawskim Wilanowie do 2000 mieszkań. Koszt tej inwestycji ma wynieść 650 mln zł. Chce ona także realizować projekty mieszkaniowe w innych głównych miastach w Polsce.

"Podpisaliśmy dziś umowę o powołaniu spółki, której celem będzie osiągnięcie czołowej pozycji na polskim rynku deweloperskim" - powiedział w piątek na konferencji prasowej Ryszard Krauze, prezes Prokomu Investments.

Dodał, że osiągnięcie tego celu ułatwi nawiązana współpraca z Fadesą, czołową firmą deweloperską na rynku europejskim.

Zgodnie z podpisanym aktem notarialnym w nowej spółce 51 proc. udziałów ma Fadesa, a 49 Prokom Investments.

Pierwszą inwestycję spółka Prokomu i Fadesy rozpocznie w ramach projektu Miasteczko Wilanów, gdzie ma wybudować 1.800 do 2.000 mieszkań na 17-ha działce, w tym na 12 ha odkupionych od Prokomu Investments za kilkadziesiąt milionów złotych.

"Projekt ten potrwa najdłużej sześć lat, a koszt inwestycji to 650 mln zł. W zależności od zapotrzebowania wybudujemy 1.800 do 2.000 mieszkań" - poinformował wiceprezes Prokomu Investments Zbigniew Okoński.

Dodał, że budowa ruszy w końcu tego roku. Pierwsza faza obejmie ponad 500 mieszkań.

"To pierwszy projekt z szeregu innych, które zamierzamy wspólnie realizować. Chcemy być jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości" - powiedział prezes spółki Fadesa Immobiliaria Manuel Jove Capellan.

Okoński poinformował, że są prowadzone zaawansowane rozmowy na temat rezerwacji działek w innych miastach Polski.

"Sądzę, że kolejne projekty mieszkaniowe zaczniemy konkretnie na początku przyszłego roku i będziemy je prowadzić równolegle" - dodał.

Wiceprezes poinformował, że w grę wchodzą projekty w innych miejscach w Warszawie, ale także w innych miastach Polski (Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście).

Mieszkania zlokalizowane poza Wilanowem mają być skierowane do średniozamożnego klienta.

Inwestycje mają uzyskać w całości finansowanie zewnętrzne.

Projektami mieszkaniowymi Prokom Investments nie będzie się zajmował sam, ale poprzez spółkę utworzoną z Fadesą.

Krauze poinformował, że dzięki nawiązaniu współpracy przez Prokom Investments z Fadesą możliwa będzie szybsza spłata zadłużenia Prokomu Investments wobec Prokomu Software, które wynosi 280 mln zł.

W tym roku spłacone zostanie 100 mln zł, dzięki m.in środkom ze sprzedaży gruntu w Wilanowie spółce Fadesa Prokom Polska.

Prokom Investments kupił kilka lat temu grunt w Wilanowie za 110 mln USD, zadłużając się w Prokomie Software i w bankach.

Jak podaje Prokom projekt Miasteczko Wilanów, który firma realizuje z partnerami jest największym projektem deweloperskim w tej części Europy, o szacunkowej wartości inwestycji ponad 1 mld euro. Na 196 ha ma zamieszkać około 20.000 osób. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2012 rok.

Fadesa to jedna z największych hiszpańskich grup na rynku nieruchomości, notowana na giełdzie. Firma działa także poza Hiszpanią, ma 21 oddziałów. Zbudowała lub jest w trackie realizacji ponad 100 tys. mieszkań i rezydencji.

W 2004 roku Fadesa miała 686,5 mln euro, a jej zysk netto wyniósł 120,3 mln euro, o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Jej kapitalizacja to ok. 1,2 mld euro.

Krauze pytany na konferencji, czy można się spodziewać jego odejścia od informatyki po nawiązaniu współpracy z Fadesą, powiedział:

"Z informatyki się wywodzę i na tym znam się najlepiej. To nie znaczy, że odchodzę od informatyki. Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie przyniesie sukces, ale dalsze wyzwanie to ciągle informatyka".

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)