Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokom przeznaczył na dywidendę 10 proc. ubiegłorocznego zysku

0
Podziel się:

Walne zgromadzenie Prokomu Software przeznaczyło w piątek na wypłatę dywidendy za 2004 rok 3,47 mln zł, co stanowi 10 proc. ubiegłorocznego zysku. Analitycy liczą, że w przyszłym roku dywidenda Prokomu będzie większa.

bFfXDHbF

Dniem ustalenia prawa do 25 groszy dywidendy na akcję Prokomu będzie 22 sierpnia, a jej wypłata nastąpi 3 października.

Włodzimierz Giller Z DB Securities uważa, że decyzja o przeznaczeniu 10 proc. zysku za 2004 rok na dywidendę ma charakter głównie "wizerunkowy".

"Można było oczekiwać trochę więcej, bo mówiło się o przedziale 10-40 proc. zysku. 10 proc. to nie jest imponująca kwota zważywszy na to, że zysk za zeszły rok też nie był ogromny. Trzeba tę decyzję traktować bardziej w kategoriach wizerunkowych niż finansowych" - powiedział analityk.

bFfXDHbH

"Prokom czyni starania, żeby poprawić swój wizerunek, który ostatnio był nadszarpnięty w związku z brakiem kontraktów. To jest kolejny krok, po tym jak Prokom rozszerzył radę nadzorczą do pięciu osób zwiększając wpływ mniejszościowych akcjonariuszy na to, co się dzieje w spółce" - dodał.

Według Gillera decyzja o wypłacie dywidendy była oczekiwana i nie wpłynie istotnie na kurs akcji spółki.

"Na kurs spółki może lekko wpłynąć, ale nie byłbym tu hurraoptymistyczny. Trzeba pamiętać, że to tylko 25 groszy na akcję" - powiedział.

Około 13.00 kurs spółki zyskiwał 0,44 proc. i wynosił 112,50 zł.

bFfXDHbN

Do tej pory Prokom nie wypłacał dywidendy.

Pierwotnie prezes Prokomu Ryszard Krauze zakładał, że dopiero począwszy od zysku za 2005 rok Prokom i spółki z jego grupy kapitałowej zaczną przeznaczać 10-40 proc. zysku na dywidendę dla akcjonariuszy.

Giller spodziewa się, że z zysku za 2005 spółka przeznaczy na dywidendę więcej niż 10 proc. zysku.

"Zgodnie z zapowiedziami zarządu sytuacja w spółce powinna się poprawiać, dziura kontraktowa powinna się kończyć, już zresztą Prokom podpisał kilka umów, które świadczą, że ta dziura się powoli kończy" - powiedział analityk.

bFfXDHbO

"Im wyższy będzie zysk netto, tym łatwiej będzie Prokomowi zwiększać poziom dywidendy. Spodziewałbym się więc przeznaczenia na dywidendę więcej niż 10 proc. tegorocznego zysku netto, aczkolwiek to będzie ostatecznie zależało od tego, z jakimi sukcesami Prokom zakończy ten rok" - dodał.

W 2004 roku jednostkowy zysk netto Prokomu wyniósł 34,7 mln zł, a zysk netto grupy 37,2 mln zł.

bFfXDHci
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(0)