Oferta publiczna akcji PKO BP będzie trwała od 22 października do 9 listopada - poinformował bank w skróconym prospekcie emisyjnym akcji w środę.
"Akcje oferowane są w ramach Transzy Inwestorów Indywidualnych (dzielącej się na Subtranszę Inwestorów Detalicznych i Subtranszę Klientów Banku), w Transzy Krajowych Inwestorów Instytucjonalnych oraz w Transzy Zagranicznych Inwestorów Instytucjonalnych" - podał bank w prospekcie.
Jak informował wcześniej minister skarbu państwa Jacek Socha pierwsza transza inwestorów indywidualnych ma stanowić 25 proc. oferty, druga dla krajowych inwestorów instytucjonalnych 30 proc., trzecia dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych 35 proc., a 10 proc. ma stanowić pula rezerwowa.
Transza dla inwestorów zagranicznych może być pomniejszona o 1/3, jeśli w transzy dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych krajowych byłaby nadwyżka zapisów.
Zlecenia kupna w subtranszy inwestorów detalicznych, deklaracje nabycia akcji w transzy krajowych krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz w transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych będą przyjmowane od 22 października do 3 listopada.
Zamówienia w subtranszy dla klientów banku będą składane do 4 listopada do godz. 10.00.
Zamówienia na akcje w transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych będą składane 4 listopada.
Przydział akcji oferowanych w subtranszy klientów detalicznych zostanie dokonany na podstawie zleceń kupna złożonych na specjalnej sesji na GPW 6 listopada.
Przydział akcji w ramach subtranszy klientów banku nastąpi 4 listopada.
Wstępny przydział akcji w transzy krajowych inwestorów instytucjonalnych i inwestorów zagranicznych będzie miał charakter "uznaniowy" i nastąpi 3 listopada.
"Ostateczny przydział akcji w tych dwóch transzach nastąpi z chwilą dokonania wpłaty na akcje zgodnie ze wstępnym przydziałem nie później niż 9 listopada" - czytamy w prospekcie.
Proces budowy księgi popytu zostanie przeprowadzony od 22 października do 3 listopada.
Akcje z dodatkowej puli mogą zostać przeznaczone na "akcje premiowe" lub zostać przydzielone w całości lub części w każdej z transz lub nieprzydzielone w ogóle, w zależności od popytu w ofercie.
31 sierpnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu 1 mld akcji PKO BP o wartości nominalnej 1 zł, w tym 510 mln akcji serii A, 105 mln akcji serii B i 385 mln akcji serii C.
Oferta publiczna akcji PKO BP obejmie 300 mln akcji serii C, w tym od 258 mln do 285 mln akcji w ofercie podstawowej oraz od 15 mln do 42 mln w ramach dodatkowej puli akcji.
Akcje serii C sprzedawane w publicznej ofercie stanowią 30 proc. kapitału zakładowego PKO BP. Oferującym akcje będzie Biuro Maklerskie Banku Gospodarki Żywnościowej.
W harmonogramie sprzedaży akcji Ministerstwo Skarbu Państwa założyło debiut akcji PKO BP na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w dniu 10 listopada.
Po sprzedaży 30 proc. akcji, struktura akcjonariatu, przy braku przesunięć między transzami, ale z wykorzystaniem dodatkowej puli akcji na rzecz inwestorów indywidualnych, może przedstawiać się następująco.
Ok. 10,5 proc. ogółu kapitału zakładowego znajdowałoby się w posiadaniu pracowników PKO BP SA, ok. 10 proc. w rękach krajowych inwestorów indywidualnych, ok. 10,5 proc. u krajowych inwestorów instytucjonalnych, a ok. 10 proc. ma znaleźć się w posiadaniu inwestorów zagranicznych. Nie wiadomo jednak jaka będzie ostateczna decyzja ministra skarbu w tej sprawie. Ok. 59,5 proc. stanowiłoby własność Skarbu Państwa.
Bank oraz Skarb Państwa zobowiązują się, że przez rok, po zakończeniu oferty, nie wyemitują, nie sprzedadzą ani w inny sposób nie zbędą akcji PKO BP SA czy jakichkolwiek papierów zamiennych na akcje oraz nie zainicjują podwyższenia kapitałów spółki, bez uprzedniej pisemnej zgody banków sprzedających akcje PKO BP w ofercie publicznej.