Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Przez KGHM WIG20 nadal spada

0
Podziel się:

KGHM popsuł notowania indeksu. Teraz robią to fatalne dane o inflacji z USA.

Przez KGHM WIG20 nadal spada
(PAP/ EPA)

KGHM popsuł notowania indeksu. Teraz robią to fatalne dane o inflacji z USA.

Ostatnia aktualizacja: 14:40

W drugiej połowie sesji WIG20 tracił 1,23 procent. Na początku zaważył ponad 8 proc. spadek akcji KGHM (wliczając w to odpisanie wartości dywidendy). Jednak w dalszej części sesji GPW spadała pod wpływem giełd Europejskich oraz fatalnych danych o inflacji.

Inflacja CPI w czerwcu przekroczyła wszelkie oczekiwania analityków. W skali miesiąca wzrosła o 1,1 proc. (spodziewano się 0,7 proc.), a w skali roku osiągnęła już poziom 5 procent.

Wyłączając jednak dywidendę walory KGHM zyskiwały dziś nawet 0,7 proc., jednak później zeszły pod kreskę - 0,17 procent.

Pozostałe spółki wchodzące w skład indeksu również nie radziły sobie najlepiej. Walory Pekao straciły impet i ich zysk z 2,3 proc. zmalał do 0,07 procent.

O przebiegu wczorajszej sesji w Warszawie można przeczytaćtutaj. Dwie rzeczy warte są podkreślenia - WI20 spadł poniżej 2500 pkt. (a nawet poniżej bardziej dokładnego poziomu wsparcia - 2450 pkt.) i jest najniżej od listopada 2005 roku. Przebicie wspomnianych poziomów może skutkować dalszą przeceną, szczególnie, że sytuacja za Oceanem nie wygląda dobrze.

Amerykańskie indeksy wyszły wczoraj z ogromnych tarapatów. Tamtejsi inwestorzy już na starci zobaczyli spadek indeksu Dow Jones o 200 pkt., poniżej psychologicznej (także merytorycznie uzasadnionej) granicy 11 tys. punktów. Szeroko opisywaliśmy powody takiego pesymizmu inwestorów. Ostatecznie indeksom udało się odrobić dużą część strat, ale złe wrażenie pozostaje, szczególnie, że Dow Jones i tak znalazł się nieco niżej niż 11 tys. punktów.

Jak na złość dla ogółu rynku dziś po raz pierwszy akcje KGHM są notowane bez prawa do dywidendy. Innymi słowy obiecane przez zarząd 9 zł. zostało odjęte od wczorajszej ceny zamknięcia. Producent miedzi ma 12,5 proc. udział w indeksie WIG20, więc już tylko z tego tytułu indeks stracił 1,2 proc. na wartości. Rynek postanowił szybko nadrobić tę równowagę, i walory KGHM wyłączając już wartość dywidendy zyskiwały dziś 0,7 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

Na plus działać będą dwie informacje - lepsze od oczekiwań wyniki Intela (spółka podała je wczoraj po zamknięciu sesji w USA) - zysk netto wzrósł aż o 25 proc. dzięki bardzo dobrej sprzedaży mikroprocesorów używanych w laptopach - oraz spadające ceny ropy.

Jeśli jednak do tego wszystkiego dodamy spore spadki także na giełdach w Azji, sytuacja GPW wydaje się być dziś dosyć trudna.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)